
În cadrul unei emisiuni TV difuzată săptămâna aceasta (24 Martie), o nuntă de penticostali din Botoşani a fost prezentată drept o nuntă ”diferită” şi luată la puricat, criticat şi ironizat în funcţie de obiceiuri.
Nunta a fost înscrisă chiar de către miri în concursul din cadrul emisiunii de entertainment. Formatul acesteia prezintă două nunţi diferite ca stil şi tradiţie, în care echipa de filmare este prezentă
pe întreaga durată a evenimentului pentru a putea prezenta specificul nunţii. Aceste imagini ajung în platou la nişte juraţi care comentează şi votează într-un final nunta care să câştige premiul cel mare.
Prezenţa unei nunţi penticostale în cadrul unei emisiuni de entertainment nu este la primă apariţie.
În urmă cu aroximativ trei ani, în cadrul aceleaşi emisiuni a fost prezentată o nuntă de penticostali / baptişti din Paşcani, a Mariei Cuc, solistă în grupul Speranţa. O puteţi revedeaaici.
Emisiunea se numeşte ”Nuntă cu surprize” şi este difuzată de canalul Prima TV.
Mai jos puteţi urmări momente din emisiune în care a fost prezentată ”Nuntă la penticostali” avându-i protagonişti pe Ovidiu şi Loredana din Botoşani: