Băiețel aproape înecat, salvat prin rugăciune

Trebuia să fie o excursie frumoasă la plajă. Însă pentru grupul de tineri americani din Spanaway care au participat la ieșirea la ocean organizată de biserica lor, acea după-amiază de august a fost foarte aproape de a fi tragică.

Dale Osterander, un băiețel de 12 ani care plecase la mare cu prietenii lui de la biserica baptistă Bethel, a intrat să facă o baie în ocean. Curentul l-a dus tot mai departe de mal, unde apele puternice l-au înghițit.

Potrivit NBC care relatează incidentul, băiețelul a stat nu mai puțin de 20 de minute sub apă, fiind complet inconștient când a fost adus la mal de către salvatori. În tot acest timp, prietenii rămași la mal s-au rugat puternic pentru supraviețuirea lui. Pentru părinții și apropiații băiețelului, ieșirea lui din comă, odată ajuns la spital, e un răspuns evident la rugăciune.