De n-ar fi dragostea în lume…


Maria LucaDe n-ar fi dragostea în lume
Am fi aşa pustii şi goi…
N-ar mai fi zâmbet şi culoare
Nici vorbe care să-nfioare,
Nici fericirea ce-i în doi…

În lume de n-ar fi iubirea
Ar fi doar nori şi iarnă grea….
Nici soarele n-ar străluci
Nici raze calde, mii şi mii
N-ar mai luci pe faţa ta!

De n-ar fi dragostea liantul
Ce leagă oameni la un loc
N-am înţelege fericirea
Ce-o naşte din nimic iubirea
Şi-aduce pace şi noroc…

Cum ar fi oare viaţa noastră
Trecând prin arşiţă şi ploi?
Eu nu o ştiu…dar o pot spune
De n-ar fi dragostea în lume
Am fi aşa pustii şi goi…

Vulcan-15-04-2015     Maria Luca

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.