Poziţia la rugăciune


rugăciune

Care este poziţia corectă pe care trebuie să o adoptăm atunci când ne rugăm?

Problema poziţiei la rugăciune este dezbătută în multe biserici, de mulţi ani.

Cred că doar în veşnicii vom afla care este răspunsul „corect” la aceasta întrebare.

În Sfânta Scriptură găsim, ce-i drept, diverse situaţii în care închinătorii se rugau în poziţii ale corpului diferite. Aş putea spune că nu exista o poziţie impusă la rugăciune. Există doar una recomandată.

Conform Bibliei se pot adeveri mai multe poziţii în care omul se se închine:

 

1. Poziţia pe genunchi:

– 2 Cronici 29:27-29 – Ezechia şi cei ce erau cu el au îngenunchiat;

– Psalmi 95:6 – „sa ne plecam genunchiul”;

– 1 Împăraţi 8:54 – Solomon, la binecuvântarea Templului a îngenunchiat la rugăciune.

– Filipeni 2:10-11 – în Numele lui Isus să se plece orice genunchi…

 

2. Poziţia în picioare:

– 1 Împăraţi 8:14 – adunarea la sfinţirea Templului era în picioare;

– Matei 6:5 – fariseii se rugau în picioare;

– Marcu 11:25 – „staţi în picioare şi vă rugaţi”

 

3. Alte poziţii: 

– Psalmii 6:6 – în pat, în aşternut, noaptea;

– Geneza 17,3; 24:52; 1 Samuel 1:19; 1 Cronici 21:16; Ezra 10:1, etc. – până la pământ (poziţia musulmanilor la rugăciune – plecaţi cu faţa la pământ)

Cred că cea mai smerită poziţie este cea cu faţa la pământ – despre care aş putea să afirm că a fost cea mai des utilizată de închinătorii Bibliei şi o recomand în rugăciunea individuală.

Urmează cea pe genunchi – recomandată şi de autoarea Ellen White pentru rugăciunile individuale (dar nu obligatoriu) sau publice – oridecâterori este posibil.

„Atât în închinarea publică, cât şi în cea particulară, e privilegiul nostru să ne plecăm pe genunchi înaintea Domnului, când Îi prezentăm cererile noastre. Isus, exemplul nostru, „a îngenuncheat şi S-a rugat”. Pavel declară: „Îmi plec genunchii înaintea Tatălui Domnului nostru Isus Hristos”. Mărturisind înaintea lui Dumnezeu păcatele lui Israel, Ezra a îngenuncheat. Daniel „de trei ori pe zi îngenunchea, se ruga şi lăuda pe Dumnezeul lui.” (E.G.White – Solii către tineret – pag. 251)

„Trebuie să fiţi bărbaţi şi femei ale rugăciunii. Cererile voastre nu trebuie să fie slabe, făcute de formă şi dacă vă aduceţi aminte, ci din toată inima, perseverente şi continue. Nu este întotdeauna necesar să vă plecaţi pe genunchi pentru a vă ruga. Cultivaţi obiceiul de a vorbi cu Mântuitorul când sunteţi singuri, când mergeţi în drumul vostru şi când sunteţi ocupaţi cu munca zilnică. Inima voastră să se înalţe neîncetat, cerând în tăcere ajutor, lumină, tărie, cunoaştere. Fiecare respiraţie să vă fie o rugăciune.” (E.G.White – Divina vindecare – pag. 511)

Aici există însă un mare amendament:

„Cei care se pleacă pe genunchi la altarul familial nu trebuie să-şi pună feţele în mâini şi să se cufunde în scaunul pe care se sprijină, când se adresează lui Dumnezeu. Ci ei să-şi ridice capetele şi, cu respect sfânt şi îndrăzneală, să vină la tronul de har.” (E.G.White – Căminul Adventist – pag. 435)

Pentru o adunare aglomerată nu reprezintă un păcat nici rugăciunea în picioare.

Nu se poate impune însă o anumită poziţie la rugăciune.
Eu, în bisericile pe care le păstoresc, recomand rugăciunea pe genunchi – la ora de rugăciune. Şi aici, recomand celor care nu se pot pleca pe genunchi să rămână pe picioare. La celelate servicii divine, deschidere sau închiderea, o facem rămânând pe picioare.

http://www.intrebariimportante.ro/

Cealaltă femeie din viaţa mea


Nicolae Geanta cu mama care l-a crescut si sta cu familia lui si astazi.

În urmă cu câteva săptămâni am ieşit să iau cina în oraş cu… o altă femeie! Şi culmea, a fost ideea soţiei mele! “Ştim amândoi că o iubesti !” – mi-a zis jumătatea mea, luându-mă prin surprindere. “Viaţa e foarte scurtă, dedică-i şi ei puţin timp”.

Cealaltă femeie era… Mama, vaduvă, singură de câţiva ani. Din nefericire, jobul, copiii, obligaţiile familiale, nu-mi permiteau s-o văd decât ocazional. La câteva zile după întâlnire, bătrâna a plecat singură la o plimbare fără întoarcere. La cer. (Nu mama mea a murit, dar m-a şocat o astfel de mărturisire.

Nicolae Geanta cu mama care l-a nascut.

Fugozitatea vieţii cotidiene ne împinge să trăim un regim de fast-food, o întâlnire instant cu cele ce ne-au crescut pe braţe. Uneori, zile sau săptămâni întregi nu le auzim glasul, deşi telefoanele noastre au multe minute gratuite.

Ne petrecem timpul sporovăind cu prieteni plictisiţi, iar mamelor noastre nu le mai spunem de mult nici o poveste, deşi urechile lor bătrâne, sunt deschise să audă glasurile copiilor iubiţi. Intrăm pe atâtea uşi în fiecare zi, dar pragul mamei dragi nu l-am mai trecut de multă vreme.

Stau mamele noastre la ţară, lipite cu nasul de geamul rece al iernii, cu ochii pironiţi la drumul trecătorilor. Dar fiul sau fiica, drăguţii ce umpleau gălăgios odinioară casa, nu se ivesc deloc. Coboară atâţia din autobuze, din autoturisme. “Ai noştrii, nici azi n-au venit!”. Şi, mai şterg încă odată lacrimile cu colţul basmalei. Apoi, cu mâinile zbârcite de ţărâna colhozului sau a prafului din uzine, duc doi dumicaţi spre gura ce încă ştie să sărute. Doi dumicaţi, căci pită este din belşug, căci pofta…, pe apa sâmbetei s-a scurs. Dar nodurile, au rămas în gât.

Aşteaptă mamele noastre prin garsoniere cu pereţii reci, învelite cu trei pături şi-ncălţate în ciorapii groşi de lână. Le-ar fi puţin mai cald căci afară miroase a ghiocei, dar indiferenţa noastră coboară termometrele sufletului. Răscolesc timide albumele cu fotografii, şi în perete agaţă cu bolduri o poză sepia de vreme, când băietul era premiantul clasei, iar copila a avut rolul Zânei bune.

Sunt mame singure, pitite printre munţi de medicamente şi candele ce ard şi ziua la doişpe, pentru cei pe care casa sau ţara asta n-a mai putut să-i încapă. Iar peste kilometrii depărtării s-a aşternut plumbul dezinteresului nost’ cel de toate zilele.

Sunt mame care ne-aşteaptă cu genunchii tociţi pe podelele bisericii din sat, cu psaltirea pe colţul mesei încărcate cu muşcate, care ne pun proptele la Domnul prin rugăciuni. Iar vorbele lor sărace, dar izvorâte din inimi bogate, aduc perdele de protecţie divină, zilnic, peste noi.

Sunt mamele noastre dragi care aşteaptă rătăcitorii, cu braţele deschise, la poartă. Şi ele, şi Dumnezeu. Sunt femeile acestea din viaţa noastră de care trebuie să nu mai uităm. Sau măcar nu aşa de des…

Azi, e 8 martie. E ziua mamelor noastre! Nu ştim dacă vor mai prinde alta… Ce facem pentru ele? (nu numai azi !!!).

Ţineţi minte prieteni, Dumnezeu iartă, dar timpul nu!

Nicolae.Geantă

Articolul original a fost postat aici –http://nicolaegeanta.blogspot.ro/2012/03/cealalta-femeie-din-viata-mea.html

Femeia – cadoul care te alege


young woman ziua femeii ziua mamei

Stau chircită pe un scaun și privesc pe geam. Ninge. În calendar cică e primăvară. Martie. În inimi însă… Ca afară. Se pare că o să mai trecem ceva vreme cu bocancii prin sufletele altora.

Vorbeam cu un prieten ieri și zicea că dacă Ziua Femeii ar fi vara, ai putea să îi duci flori de câmp. O margaretă ruptă de la marginea drumului. Costuri minime. Abia atunci mi-a picat fisa. Până și primăvara începe comercial! Sunt rare florile în martie, d’aia iese afacerea bună.

Și totuși… n-am văzut nici un bărbat (nici măcar nu am auzit de vreunul) care să culeagă un buchet de maci și să-l ducă acasă nevestei. Deși e gratis. Probabil niciunuia nu i-a trecut prin cap. Sau poate florile se dau doar până o treci pe numele tău…

Un francez spunea că fericirea o face pe femeie frumoasă și dragostea o face fericită. Adevărul e că nu există femei urâte, ci doar femei fericite și femei nefericite.

E așa simplu să faci o femeie să zâmbească, încât uneori mă gândesc fie că bărbații nu realizează cu câtă ușurință ne pot schimba starea, fie nu vor să o facă.

Primăvară nu se face cu o floare. Dar asta nu e o scuză pentru a vă salva banii. Zâmbetele costă…

Mulți au încercat să-și spună părerea despre femeie, s-o rezume în cuvinte, fie ele pompoase sau seci. Mulți au definit-o sub diferite forme, privind-o prin lupa admirației, a ironiei, a urii. Mulți au spus CE ESTE femeia, dar eu vreau să spun CE NU ESTE ea.

În primul rând femeia nu este bărbat. Ea nu gândește și nu simte ca el.

Nu dispune de aceeași forță. Este mult mai fragilă, atât pe plan fizic, cât și sentimental. Nu se poate ascunde în spatele durității, nu poate ține lacrimile în ea la infinit.

Nu poate rezista fără iubire, la fel cum un bărbat nu poate rezista fără respect.

Gândește mai mult cu inima decât cu mintea. Trece toate lucrurile prin prisma sentimentalismului. E dispusă să ofere orice pentru a primi iubire (ceea ce nu e tocmai în avantajul ei).

Fiecare băiat își dorește să fie prima dragoste a unei fete, pe când fiecare fată își dorește să fie ultima dragoste a unui băiat.

Femeia se bazează mai mult pe finalitatea unui lucru decât pe începutul lui. Ea tinde să gândească departe și nu să trăiască clipa, pentru că femeia își țese mrejele vieții din amintiri și vise. Mai rar trăiește prezentul, pentru că de obicei oscliează între viitor și trecut. Între ce a fost și ce va fi.

Nu sunt de acord cu teoria homosexualilor – „am văzut tot ce era de văzut la o femeie, de aceea am ales un bărbat” . Niciodată nu cunoști suficient o femeie. Ea este un izvor nesecat de surprize, de bucurii și dureri. Femeia nu se rezumă doar la exterior. Adevărata femeie e cea din interior. Cea care nu poate fi doborâtă de vreme și riduri, nici de firele albe sau kilogramele în plus.

Femeile adevărate nu sunt cele disperate să fie la modă, ci acelea care fac orice vechitura să pară nouă.

Femeile adevărate nu sunt cele ce arată totul, ci acelea care ascund cât mai mult.

Femeile adevărate nu știu ce-i ăla  „copil nedorit”. Ele iau totul ca din mâna lui Dumnezeu și se bucură când pot adăuga la simfonia vieții încă un gângurit.

Femeia nu este slugă, ea este ajutor. Pentru asta a făcut-o Dumnezeu. „Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el.” (Gen 2:18)

Ea nu este menită să facă lucrurile murdare și josnice ale societății, nici să fie folosită și apoi aruncată ca o doză de bere goală. Femeia trebuie să facă ceea ce bărbatul nu poate, și invers. Astfel se completează unul pe altul. E nevoie de gingășia unei femei pentru a pansa o rană, și de puterea unui bărbat pentru a muta un șifonier. Dar când rolurile se inversează, totul o ia razna. Femeia nu-i făcută pentru a domina, ci pentru a-l sprijini. Femeia nu-i făcută pentru a conduce omenirea, ci pentru a fi baza ei.

Femeia nu este obsedată de bani. Deși multe dame dau impresia asta, sunt destule tinere care demonstrează contrariul căsătorindu-se cu băieți modești. Da, femeia este interesată de ce i se poate oferi, dar caută mai întâi iubire; apoi e vina bărbatului dacă el nu-i poate oferi nimic mai mult decât bani.

Femeia nu este obsedată de cum arată în realitate, ci de cum o văd ceilalți. Nu ar putea exista un Narcis feminin, în ciuda faptului că femeia se privește nespus de mult în oglindă. Deoarece ea nu face asta pentru a se admira pe sine, ci pentru a vedea acolo, în oglindă, pe un altul, care o privește…

Femeia nu-i ceea ce pare. Spun asta pentru că și eu sunt una dintre ele, și pentru că misterul feminin nu poate fi înțeles deplin decât de femei.

Bărbaților, apreciați femeile! Pentru că își lasă în urmă familia și sunt dispuse să își înceapă viața de la zero alături de voi; pentru că vă poartă în pântece 9 luni, pentru ca apoi să-și petreacă întreaga viață încercând să vă protejeze. Pentru că se neglijează pe ele ca să vă ofere vouă îngrijirile necesare…

Iubiți-le! Nu neapărat pentru că merită, ci pentru că au nevoie…

Ocrotiți-le! Uneori și îngerilor le trebuie alți îngeri pentru a-i păzi…

Faceți-le să se simtă speciale!

Încurajați-le!

Spuneți-le că sunt frumoase!

Rostiți-le numele într-un fel aparte!

Zâmbiți-le!

Faceți tot ce vă stă în putință pentru a le face fericite! Doar așa puțeți gusta și voi din fericire…


Și nu uitați! De ele depinde tot trecutul, prezentul și viitorul vostru…

_Geantă Sefora_

http://seforaseah.blogspot.ro/

Cine sunt si pentru ce am fost creata? Beni Faragau


Photo credit

Cum se explica faptul ca femeia nu si-a pastrat locul si nu si-a implinit rolul? Deci cum se explica faptul ca tocmai femeia, pe care Dumnezeu i-a dat-o barbatului, l-a tras pe barbat in groapa caderii? Cum se poate?

Spuneam dimineata din experienta mea. Eram intr-o sala plina cu barbati. Eram la o conferinta cu Crestini dupa Evanghelie, cu unul dintre profesorii mei si el pune o intrebare: Cine-i vinovat de dezastrul pe planeta aceasta? Si in cor barbatesc: FEMEIA.

Si David R. se apleaca putin in fata si continua: ,,Femeia a fost inselata de cel mai intelept si stralucitor arhanghel al lui Dumnezeu. Barbatul l-a vandut pe Dumnezeu pentru o femeie.”

Cine-i mai vulnerabil? S-a lasat o liniste in sala de mormant. Dragii mei, daca n-am avea o nevoie, o lipsa, Dumnezeu n-ar fi incurcat lucrurile, dandu-ne un ajutor.

Primul lucru pe care trebuie sa-l recunosc este ca Dumnezeu stie ce face. Dumnezeu nu face lucruri in plus. Si de aceea, Dumnezeu a zis: ,,Nu-i bine ca omul sa fie singur, am sa-i fac un ajutor potrivit pentru el.” Dati-mi voie sa va explic cum s-a intamplat caderea. Dar pentru asta, nu-i suficient sa asculti predici de aici si de colo. Trebuie sa intelegi cartile Scripturii.

Si in seara aceasta, as vrea sa va explic Genesa. Are doar 5o de capitole. Uitati-va la ea ca intreg. Sunt trei ingrediente, Genesa e facuta din 3 parti. Doua capitole de creatie, capitolele 3-11 cadere, si de la capitolul 12-50 este rascumparare, care continua prin Exod, pana pe cruce, pe Calvar.

Rascumpararea: – Biblia este despre rascumparare. De ce a prefatat Dumnezeu istoria rascumpararii cu secventa Creatie-Cadere? Atunci cand Dumnezeu a terminat de creat totul, inclusiv pe om, “Dumnezeu s-a uitat la tot ce facuse si iata ca erau foarte bune.” (Genesa 1:31). Cand Dumnezeu zice ca e un lucru foarte bun, ii foarte bun. Dar intrebarea mea e: “Ce-i foarte bine pentru Dumnezeu?” Un lucru care tu il poti strica sau un lucru pe care sa nu-l poti strica? Ce-i foarte bine la Dumnezeu?

Creatia este stricata in relatia cu Dumnezeu pentru ca urmeaza alungarea din Eden. Deci, foarte bine pentru Dumnezeu este un lucru pe care tu il poti strica. Si asta este inclusiv rolul pe care Dumnezeu ti l-a dat. Stiti ce a facut femeia? Asta se cheama furca Edenica, alegerea dintre viata si moarte. In felul acesta a dat Dumnezeu omului libertatea de alegere. Tu nu esti un robot. Dumnezeu ti-a pus inainte viata si moartea. A spus: “Alege viata.” Dar El nu te obliga sa alegi viata. Tu poti alege moartea daca vrei. Aleg moartea prin neascultarea de Dumnezeu.

Orice viciu este o virtute supralicitata

Aleg viata prin ascultarea de Dumnezeu. Dragii mei, orice viciu este o virtute supralicitata. Cand Dumnezeu a facut-o pe femeie ca ajutor potrivit pentru lupta spirituala, i-a dat femeii o sensibilitate spirituala incomparabila cu a barbatului. Noi o numim intuitie feminina. Dar o numim si curiozitate. Spune-i unei femei o jumatate de propozitie si zi-i: “Restul iti spun maine.” S-o crezi tu. Nu te lasa pana cand nu afla tot.

Curiozitatea asta a ei a facut-o sa se intoarca spre sarpe si cand sarpele a inceput sa o traga pe mulineta, femeia a vazut ca pomul este placut de privit, bun de mancat, ca sa deschida cuiva mintea. Si a ales moartea. Si-a exersat libertatea de a-si parasi locul si rolul pe care Dumnezeu i l-a dat. Ca ajutor potrivit, ar fi trebuit sa se intoarca si sa zica: “Hei barbatule, lasa elefantul. Hai si vorbeste cu sarpele.” Dar femeile nu fac lucrurile acestea.

Femeile se vara in fata. Femeile au raspunsuri. Femeile iau initiativa. Noi barbatii, stam picior peste picior, zicem: “Du-te si fa.” Nu dragii mei, daca vrei sa-ti ajuti barbatul, sezi la locul tau, impinge-l in fata. El este preotul in casa, capul familiei. Pune responsabilitatea pe umerii lui.

Observati, trasaturile pe care o femeie le are, intuitia aceea feminina, curiozitatea ei a fost folosita de sarpe si femeia a avut libertatea sa ii dea crezare. Dumnezeu i-a dat aceasta libertate. Asa se explica faptul ca ea a atras pe barbatul ei, dar el nu-i mai putin vinovat. Dumnezeu, la judecata, la chemat mai intai pe Adam, apoi pe Eva. “Unde esti Adame?” Pentru a-si putea implini slujba, Dumnezeu a dat femeii aceasta sensibilitate in lumea spirituala. Dar, ascultati surorilor:

Orice femeie are libertatea sa-si accepte sau nu rolul si locul hotarat de Dumnezeu: acela de ajutor potrivit.

Asa cum am provocat barbatii, curajul de a te da rob a lui Hristos, asa trebuie sa provoc femeile, curajul de a te da rob lui Hristos, de-a te aseza la locul pe care Dumnezeu ti l-a dat. Sarpele e un mincinos. Lumea asta este a lui. Tot ce cititi in ziare, tot ce vedeti la televizor, internet, sunt minciunile lui. Aveti impresia ca va veti implini daca veti ajunge presedintele Statelor Unite, sau politai, dirijand circulatia, in mijlocul drumului in Seattle. Nu-i adevarat.

Singura implinire a noastra si a dvs. este sa ne asezam la locul si la rolul pe care Dumnezeu ni l-a dat.
Cine sunt si pentru ce am fost creata? Am fost creata ca sa fiu ajutor potrivit in lupta spirituala, care astazi nu-i mai mica ca si in Eden. Dimpotriva, se intarteste de la o zi la alta. Asta imi spune textul din Genesa 2.

Vezi aici mesajul

https://rodiagnusdei.wordpress.com

Daniel Chereji – Ce are de spus Cristos generaţiei tale?


Photo credit artasiapacific.com

Titlul predicii: CE ARE DE SPUS CRISTOS GENERAŢIEI TALE?
Text biblic: Luca 11:29-32
29 Pe când noroadele se strângeau cu grămada, El a început să spună: „Neamul acesta este un neam viclean; el cere un semn; dar nu i se va da alt semn decât semnul prorocului Iona.
30 Căci după cum Iona a fost un semn pentru niniveni, tot aşa şi Fiul omului va fi un semn pentru neamul acesta.
31 Împărăteasa de la miazăzi se va scula, în ziua judecăţii, alături de bărbaţii acestui neam şi-i va osândi; pentru că ea a venit de la capătul pământului ca să audă înţelepciunea lui Solomon; şi iată că aici este Unul mai mare decât Solomon.
32 Bărbaţii din Ninive se vor scula, în ziua judecăţii, alături de neamul acesta şi-l vor osândi, pentru că ei s-au pocăit la propovăduirea lui Iona; şi iată că aici este Unul mai mare decât Iona.

Schiţa predicii:
1. Avertisment cu privire la perspectivă
2. Avertisment cu privire la preocupări
3. Avertisment cu privire la pocăinţă

O familie avea o vaza foarte scumpa care le apartinea de 6 generatii. Toti copiii, din fiecare generatie a acelei familii au fost crescuti in spiritul pretuirii si protejarii acelei vaze, asemenea unui odor de pret. Cand vaza a ajuns la a sasea generatie, intr-o zi, cand numai copiii au fost acasa, la intoarcere, unul a spus: “Mama,” ca de regula, cand se intampla ceva, la mama se apeleaza, “mama,” zice, “am vrea sa povestim despre vaza aceea care de sase generatii este in familia noastra.” “Bine, draga, ce vrei sa povestim despre ea?” “Mama, vrem sa va anuntam general ca generatia noastra a spart-o.”

Frati si surori, fiecare generatie are o anumita responsabilitate fata de generatiile care au trecut, mai ales fata de generatiile care urmeaza dupa generatia noastra. Dar, cu totul si cu totul special, fiecare generatie este responsabila si trebuie sa dea socoteala inaintea lui Dumnezeu. Amin. Eu stiu ca fiecare generatie, doar n-o sa vorbeasca rau despre ea si are aceasta tendinta de a se privi ca si o generatie providentiala. Cu toate acestea, generatiile care urmeaza reusesc sa se uite apoi cu detasare la generatiile care au fost si sa poata emite anumite pareri cu privire la ce a fost inainte.

Ganditi-va, ca doar in secolul care a trecut, in secolul XX cate generatii s-au perindat in tara noastra dar. Daca vreti, primul deceniu in secolul 20, deceniul al doilea, am avut generatia care a facut primul razboi mondial sau generatia care a facut marea unire. A urmat generatia interbelica. Multi istorici sunt de acord ca asta a fost generatia de aur, cand Romania a fost intr-adevar in randul tarilor Europene inaintea multor tari care sunt astazi in frunte, a fost granarul Europei si daca ar fi mers lucrurile in felul acela, atunci tara noastra, credem noi sau nu putem stii, Dumnezeu stie, ar fi aratat cu totul altfel, daca intr-o zi ca si ieri, 30 decembrie, cu 67 de ani in urma, Regele n-ar fi fost fortat sa abdice. A fost deci numita si generatia de aur care a ridicat economia tarii.

A urmat apoi generatia celui de-al Doilea Razboi Mondial. Apoi, generatia care a adus comunismul in tara noastra sau cel putin au permis instaurarea lui. S-a perindat apoi generatia hei rup- brigadieri. Sigur, generatia informatorilor la Securitate. Generatia salamului cu soia. Generatia decreteilor, eu insumi fac parte dintre acestia. Generatia cu cheia la gat, apoi. Cu cheia la gat, ca mama si tata lucrau si copiii in blocuri, crescuti cu cheia la gat. Generatia care a facut revolutia. Si, fireste, au urmat alte generatii cu privire la care istoria se va pronunta in privinta rolului acestora.

Nu cred ca esti atat de lipsit de interes, sa nu te intrebi: “Dar, ce rol are generatia mea?” Ce nume i s-ar potrivi generatiei mele? Cred ca este important ca fiecare generatie  sa-si inteleaga responsabilitatea fata de celelalte generatii. Dar, mai ales, fiecare generatie  sa-si inteleaga responsabilitatea inaintea lui Dumnezeu. Este obligatia fiecarei generatii sa nu sparga vaza, adica sa nu falimenteze valorile morale si spirituale pe care le-a primit si pe care are obligatia sa le transmita mai departe. Nu cred ca esti cat de cat responsabil sa spui: “N-as vrea ca in timpul generatiei mele, sa dam decat ruina celor care vin dupa noi si-n felul acesta veriga sa fie rupta in asa fel incat sa fie dezastru. Altfel, va trebui sa stam intr-o zi inaintea lui Dumnezeu si sa dam socoteala in felul de care a trait generatia noastra, a fiecaruia.

(Din primele 7 minute, mai sunt aprox. 42 de minute din mesaj)
Predicator: pastor Daniel Chereji, Biserica Baptistă ”Biruinţa” Baia Mare –http://biruinta.ro
http://facebook.com/pages/Biserica-Cr…