Timpul Său și timpul nostru – Nicolae Geantă


Photo credit stephenmillerbooks.com

Le spuneam tinerilor în tabără la Sohodol că, de cele mai multe ori în viață, ne asemănăm cu un copil ce-a plecat la scoala duminicală cu două monede: una pentru colectă, și alta pentru înghețată. Pe drum piciul a scăpat o monedă din mână. Banul s-a rostogolit și a căzut tocmai sub un capac de hidrant. “Isuse, a zis pruncul, n-am ce să-Ți fac. S-a dus moneda Ta!”.

Nicolae GeantaTaman așa procedăm și noi. Rupem din timpul Lui pentru timpul nostru. Întărziem la biserică, la închinare, dar dorim să finalizăm la timp. Acasă cheltuim timp cu diferite inutilitați apoi rupem timpul de rugăciune. De studiu biblic. De discuții cu Hristos. Zilnic ne rezolvăm problemele noastre și facem totul fugar pentru Dumnezeu. (Dar la ananghie îl implorăm să nu întârzie). La colectă îi punem mărunțiș. Fiindcă-i furăm timpul cântăm puțin, slujim puțin, evanghelizăm puțin. Îl mărturisim puțin. Și trăim puțin…

Dumnezeu nu-i frizer să se mulțumească cu bacșișuri. Nici o pușculiță de lut în care arunci mărunțișul ce te încurcă prin buzunare. Nu e un sărac ce se înfruptă voluptos numai din firimituri. Nu sandwich-uri fugare așteaptă El de la noi, ci o masă copioasă! Pentru că Domnul ne întinde masa în fața potrivnicilor noștrii! Dumnezeu pentru noi a dat tot. S-a dat pe Sine!

Cât dai atât de mare e Dumnezeul tău! De aceea, eu cred că Banca Națională ar trebui să scoată bancnotele verzi, de 1 leu. Nu numai că ne încurcă la numărat în biserici, sau că ne roșește obrazul când dăm colecta cuiva, dar cu bancnote de 1 leu în cer ni se vor construi case de 1 leu!

Cât timp dăm noi Lui Dumnezeu? Căci El nu e niciodată ocupat cănd vine vorba de noi… Și suntem atâți de mulți, și avem atâtea probleme…

Citeste blogul lui Nicolae Geanta aici – http://nicolaegeanta.blogspot.com

https://rodiagnusdei.wordpress.com

Profețiile tale rele despre tine însuți


Aiurel

Una din marile mele probleme, care mi-a dat bătăi de cap de-a lungul timpului și care nici la vârsta asta nu mă face să mă simt bine, este tocmai felul în care eu profețesc despre mine. Astăzi aleg să vă spun și vouă despre pericolul unor astfel de profeții sau de ce nu, despre binecuvântarea unor profeții bune.

Vedeți voi, eu am fost învățat în perioada copilăriei mele să gândesc negativ, pesimist și acuzator la adresa mea. Asta s-a făcut în biserică și acasă. Probabil asta s-a întâmplat cu mulți dintre voi. Predici axate 95% pe acuze, pe necesitatea uciderii firii, pe amenințarea cu iadul, pe amenințarea rămânerii pe pământ, pe amenințarea chinului, pe scoaterea în evidență a neputinței, fără a primi variante și alte feluri de mesaje negativiste și demoralizatoare. Să nu credeți că vin acum cu o evanghelie a momentului (cei care îşi predau viața apoi  trăiesc cum vor), nu, vin cu precizarea că am fost instruiți să gândim negativ.

De la a gândi negativ, acuzativ, distructiv, următorul pas este să vorbești în aceeași manieră. Adică, transpui în vorbe stilul pe care l-ai dobândit. Asta face pe mulți să fie foarte critici cu alții, pentru că ei se simt mici sau în destul de multe cazuri unii, mai ales introvertiţii, devenim profeții dezastrului pentru noi înșine.

Scriptura ne spune că în puterea limbii stă viața și moartea iar noi ne gândim la auzul acestor cuvinte că viața și moartea altora stă în puterea limbii noastre, sau că, viața noastră stă în puterea limbii altora. Azi vă fac provocarea să analizăm cum, acest verset poate face referire la noi înșine și cum pot vorbele noastre să ne ucidă sau să ne ridice pe noi, rostitorii lor.

Iată câteva exemple de profeții dezastruoase: Aș vrea să fac școala de șoferi, dar știu că nu voi lua carnetul! Aș vrea să mă căsătoresc, dar îmi e teamă că nu voi fi un soț bun. Aș vrea să merg în tabără, dar mă tem să nu mă fac de râs. Aș vrea să mă integrez în acel grup, dar dacă o să râdă de mine? Aș vrea să slăbesc dar îmi e teamă de criticile altora care m-ar face să mă simt prost. În aceste exemple, puține, este exprimată o nevoie și în același timp bariera care stă în calea împlinirii ei. Această configurație e o profeție în cele mai multe cazuri. Adică, inconștient, ne condamnăm la acel parcurs limitativ sau negativ. Vorbele au o putere imensă, mai ales că sunt urmare a unei gândiri pe măsură. Când gândurile sunt și verbalizate deja, efectul lor este amplificat. Practic, cuvintele pe care le rostești, pot deveni o sentință pe care ți-o dai, o condamnare și de ce nu o profeție despre viitorul tău.

Îți sugerez un exercițiu. Ia o foaie de hârtie și încearcă să depistezi la tine gândurile negative care au cea mai mare rată de transpunere în vorbe. Scrie pe o hârtie tot ceea ce ai obiceiul de a spune negativ despre tine. Fii atent/ă în special la vorbele care încep cu ”eu niciodată…” sau cu ”eu nu…” dar variante sunt mai multe. După ce faci această listă, care va fi subiectivă, întreabă pe cei apropiați dacă au observat la tine astfel de vorbe și completează lista cu descoperirile lor. În acest fel vei avea o privire mai amplă asupra problemei. După asta o să te rog să vezi câte din vorbele tale au fost profeții, adică, câte din ele se împlinesc ori sau împlinit. Vei descoperi lucruri surprinzătoare. Vei descoperi cum vorbele tale despre tine, te-au închis cu puterea lor, te-au limitat, te-au îngrădit, te-au condamnat și vei descoperi că ai nevoie de o altfel de vorbire și implicit de o altfel de gândire despre tine.

Da, este incredibil cât de des profețim de rău despre noi. Este uimitor cât de mult ne facem rău noi înșine, prin vorbele rostite. Este interesant ce efect extraordinar poate avea o schimbare a felului de vorbire al nostru despre noi, de aceea mâine, dacă Dumnezeu ne mai îngăduie, voi scrie despre o altfel de vorbire, despre o vorbire echilibrată și pozitivă care să ne schimbe parcursul vieții.

Acum versetul ” din cuvintele tale vei fi scos fără vină, şi din cuvintele tale vei fi osândit” capătă noi valențe. De multe ori se întâmplă ca noi să ne fim călăii, noi să ne condamnăm și asta ne va închide pentru totdeauna. Dacă ne acuză cineva pe nedrept se stârnește în noi dorința de a face dreptate și încercăm să scăpăm de acele acuze. Dar dacă noi ne acuzăm pe noi, cine ne va mai scoate?

http://www.filedinjurnal.ro/

Maretia celor 7 afirmatii rostite de Isus pe cruce


Salvation

Timp de 6 ore, Mantuitorul a suferit si a rabdat pe cruce dureri inimaginabile. In aceste ore, Domnul Isus a facut exact 7 afirmatii. Sa ne amintim impreuna mantuirea minunata pe care Isus a desavarsit-o, in lumina cuvintelor din Evanghelie rostite de Rascumparatorul nostru.

Isus a trecut prin multe incercari. Pe dealul Golgotei, cand Si-a ispravit lucrarea, a biruit si ultima incercare. Pe cruce El a implinit tot ce a fost profetit in Vechiul Testament. El a dovedit ca este Fiul lui Dumnezeu.

Prima afirmatie a lui Isus facuta pe cruce

In Luca 23: 33-34 este scris: Cand au ajuns la locul numit „Capatana”, L-au rastignit acolo, pe El si pe facatorii de rele: unul la dreapta, si altul la stanga. Isus zicea: „Tata, iarta-i, caci nu stiu ce fac!” Ei si-au impartit hainele Lui intre ei, tragand la sorti. Dornnul Isus Hristos a rostit aceste cuvinte exact in momentul in care I-au luat mana si I-au pironit-o pe lemnul crucii.

A doua afirmatie a lui Isus facuta pe cruce

Ajungem la cea de-a doua afirmatie a Domnului Isus de pe cruce, cuvant care a fost adresat in mod direct si personal unuia dintre cei doi talhari care au fost rastigniti impreuna cu Domnul Isus. Luca 23: 43 : „Adevarat iti spun astazi vei fi cu Mine in rai.”

A treia afirmatie a lui Isus facuta pe cruce

loan 19: 26-28: Langa crucea lui Isus, statea mama Lui si sora mamei Lui, Maria, nevasta lui Clopa, si Maria Magdalena. Cand a vazut Isus pe mama Sa, si langa ea pe ucenicul pe care-l iubea, a zis mamei Sale: „Femeie, iata fiul tau!” Apoi, a zis ucenicului: „Iata mama ta!” Si, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasa.

A patra afirmatie a lui Isus facuta pe cruce

In Matei 27: 45-47 scrie: De la ceasul al saselea pana la ceasul al noualea s-a facut intuneric peste toata tara. Si pe la ceasul al noualea, Isus a strigat cu glas tare: „Eli, Eli, lama sabactani?”, adica: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?” Unii din cei ce stateau acolo, cand au auzit aceste vorbe, au zis: „Striga pe Ilie!”

Aceasta este momentul in care mania lui Dumnezeu fata de toti oamenii s-a revarsat neingradita peste Isus. In primele trei ore petrecute pe cruce Domnul a avut parte de ura infernala a omenirii fata de El, fata de tot ceea ce insemna Dumnezeu. Oamenii L-au batjocorit, au hulit, soldatii si-au impartit intre ei hainele Lui. Dar in urmatoarele trei ore se face intuneric. Soarele isi pierde stralucirea si mania lui Dumnezeu se revarsa peste Fiul Sau, deoarece El savarseste ispasirea pentru pacatele lumii in calitate de Miel fara cusur.

A cincea afirmatie a lui Isus facuta pe cruce

Prin suferintele Sale, Isus a dorit sa ne dea noua apa vietii. Dupa aceea Isus, care stia ca acum totul s-a sfarsit, ca sa implineasca Scriptura, a zis: „Mi-e sete.” (Ioan 19: 28).

A sasea afirmatie a lui Isus facuta pe cruce

Cand a luat Isus otetul, a zis: „S-a ispravit!” Apoi Si-a plecat capul si Si-a dat duhul. (Ioan 19:30). Acesta este cuvantul biblic pentru eliberare. Orice povara ai avea pe suflet, poti fi eliberat, mantuit si poti deveni un copil al Dumnezeului Atotputernic.

A saptea afirmatie a lui Isus facuta pe cruce

Isus a strigat cu glas tare: „Tata, in mainile Tale Imi incredintez duhul!” Si, cand a zis aceste vorbe, Si-a dat duhul (Luca 23,46). Este ultimul cuvant rostit de Isus in timpul vietii Sale pamantesti, dar in acelasi timp este si un simbol al vesniciei in ceruri.

http://afirmativ.com/

Ce spune Biblia despre sfarsitul lumii


doomsday

Cartea Sfanta are numeroase referiri si elemente profetice asupra momentului in care oamenii se vor confrunta cu Apocalipsa. Ce spune Biblia despre sfarsitul lumii? Cutremure, epidemii sau disparitia Soarelui sunt doar cateva dintre semnele care vor prevesti Sfarsitul Lumii, conform Bibliei.

Conceptul de Apocalipsa se poate regasi in aproape toate religiile, fie ca vorbim de crestinism, budism, hinduism sau islamism. Principala idee a acestui concept este ca vechea lume, distrusa de pacat, va fi inlocuita cu una mai buna, eterna, dupa ce raul va fi distrus.

„Sa stii ca in zilele din urma vor fi vremuri grele. Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara evlavie, fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine, vanzatori, obraznici, ingamfati; iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu.” (2 Timotei 3:1-4)

In cadrul crestinismului, sfarsitul lumii este mentionat in Apocalipsa lui Ioan, ultima carte din Noul Testament, insa multe alte referiri la Sfarsitul Lumii pot fi regasite si in alte parti din Biblie, desi nimeni nu stie cand va avea loc. „Despre ziua aceea si despre ceasul acela, nu stie nimeni: nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal.“ (Matei 24:36)

Ce spune Biblia despre sfarsitul lumii: Semnele prin care caracterizeaza Evanghelistul Matei sfarsitul lumii:

  • Se vor scula multi proroci mincinosi„Fiindca vor veni multi in Numele Meu si vor zice: „Eu sunt Hristosul!” Si vor insela pe multi.” (Matei 24:5).Se vor scula multi proroci mincinosi si vor insela pe multi.” (Matei 24:11)
  • Vor fi razboaie„Veti auzi de razboaie si vesti de razboaie: vedeti sa nu va inspaimantati, caci toate aceste lucruri trebuie sa se intample. Dar sfarsitul tot nu va fi atunci.” (Matei 24:6)
  • Vor fi conflicte politice interstatale si probleme sociale„Un neam se va scula impotriva altui neam, si o imparatie impotriva altei imparatii; si, pe alocuri, vor fi cutremure de pamant, foamete si ciume.” (Matei 24:7)
  • Adevaratii credinciosi vor fi prigoniti – „Atunci va vor da sa fiti chinuiti si va vor omori; si veti fi urati de toate neamurile pentru Numele Meu.” (Matei 24:9)
  • Pacatul si faradelegea in lume vor creste„Si, din pricina inmultirii faradelegii, dragostea celor mai multi se va raci.” (Matei 24:12)
  • Evanghelia va fi propovaduită pretutindeni„Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfarsitul.” (Matei 24:14)

Ce spune Biblia despre sfarsitul lumii: semnele prevestitoare

Cu ajutorul cifrei sapte, simbol al perfectiunii in religia crestina, apostolul Ioan descrie semnele prevestitoare ale Apocalipsei. Astfel, aceasta va fi anuntata de sapte ingeri, cu sapte trambite, moment in care pe Pamant vor aparea nenorociri si cataclisme fara precedent.

Apocalipsa mai noteaza ca balaurul cu sapte capete, numit si Antihrist, va da scaunul sau de domnie fiarei cu zece coarne, care va aparea din mare. Toti cei care se vor inchina fiarei (Antihristului) vor trebui sa suporte mania lui Dumnezeu.

Dupa ce Antihristul va semna un legamant de pace cu Israelul pentru o perioada de sapte ani, oamenii se vor confrunta cu epidemii si cataclisme. Aproximativ la jumatatea acestei perioade Antihristul va rupe legamantul cu Israelul si va porni un razboi impotriva acestuia. Oamenii vor fi ispititi sa se inchine celui Rau.

Ce spune Biblia despre sfarsitul lumii: intoarcerea Lui Iisus

La finalul perioadei de sapte ani, Ierusalimul se va confrunta cu un atac din partea Antihristului. Acesta este momentul in care Iisus se va intoarce pe Pamant si Il va invinge pe cel Rau. Timp de un mileniu, Hristos il va tine pe Antihrist intr-un iaz de foc, conform Apocalipsei lui Ioan. Cel Rau va fi eliberat apoi pentru scurt timp, insa va fi invins definitiv de Hristos.

Va urma apoi Judecata pentru toti cei care nu mai sunt, cei necredinciosi ajungand in iazul cu foc, iar cei credinciosi alaturi de Iisus, primind viata vesnica intr-un Cer si Pamant nou. „Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut”, scrie in Apocalipsa lui Ioan.

Citeste mai mult: adevarul.ro

Păcate extreme. 2. Pornografia – relații intime fără partener – Nicolae Geantă


Photo credit www.wellnesschoice.com

Spuneam data trecută că linia dintre senzualitate și pornografie este foarte subțire. Ca un fir țesut de păianjen. Oricine îl poate rupe. Poate de aceea media de vârstă a începătorilor ce-o consumă a scăzut la 11 ani.

Nicolae GeantaȘtiu că e incomod să vorbești despre pornografie. Și destul de riscant. Nu-s nesimțit. Și nici cu mințile pierdute. Dar faptul că, în urma unui studiu între tinerii creștini din SUA, 16% dintre adolescenți văzuseră un film pornografic, că în România sondajele arată că 31% dintre cei ce urmăresc crestinortodox.ro și 29% dintre cei ce intră resursecreștine.ro accesează și pornografia m-a înspăimântat. Cineva trebuie să-și bage mâinile să scoată și castanele din foc. Cu riscul de-a se pârjoli…

Pornografia, această grafică a relațiilor intime (cu scopul de-a stimula erotic privitorul), e ca hidrogenul: prezentă aproape peste tot. Și gata să arunce în aer dacă e folosită! E prezentă agresiv în fotografii, reviste, cărți, filme, jocuri video, cărți de joc, animații, sculptură și chiar grafică (chiar pe farfurii de pe timpul egiptenilor!). Pentru romani și greci era o “normalitate”. Astăzi, 12 % din toate site-urile conțin imagini pornografice. În fiecare secundă peste 28.300 de vizitatori ai Internetului accesează imagini cu caracter obscen. Peste o treime din downlaud-urile zilnice conțin pornografie! 2,5 de miliarde de e-mailuri zilnice (8%) au în conținut aceste aspecte. 72 % dintre bărbați și 28 % dintre femei au intrat în contact cu perversiuni vizuale! Vârful diabolic al prezentului a ajuns la… sexul cibernetic! Prin calculator!

Aviditatea după pornografie bate record după record. Par exemple, “trailerul” de 2 minute al dramei erotice “Fifty Shades of Grey” a fost postat pe Youtube la 26 iulie, și în trei zile a avut 36,4 milioane de accesări! De fapt pornografia e o industrie: 380 miliarde dolari/an, adică dublul PIB-ului României! Șocant este că accesările pentru întinarea minții cresc de sărbători și… duminica dimineața, când oamenii ar trebui să fie la biserică!

Pornografia e o curiozitate păcătoasă care a devenit obsesie culturală. Apărătorii ei susțin că e o distracție inofensivă, dar mint. Dezumanizează sexul. Duce la lipsă de respect față de femei. Ori la așteptări nerealiste. Consumatorii căsătoriți nu mai pot aprecia frumusețea partenerului (63%). Această “joacă” produce dependență. E drog. E patologie sexuală: expunerea masivă la astfel de imagini modifică atitudinile și sentimentele. 25% dintre bărbați și 15% dintre femei care au consumat-o recunosc că în urma vizionării au aplicat “lucruri pe care le-au văzut” în zilele următoare!

Expunerea la stimulii pornografici declanșează Epinefrina, un produs chimic din sânge, în mintea consumatorului apărând mereu imaginile înregistrate de retină. Cercetătorii spun că aceste imagini nu se șterg nici după 6 săptămâni! Sarabanda declanșată împinge la pedofilie, hebefilie (materiale pornografice despre tineri) ori parafilie (deviații sexuale ce includ sadismul, masochismul, sodomizarea, bestialitatea etc)!

Pornografia distruge relațiile de prietenie, crește numărul violurilor (92% dintre violatori sunt consumatori de pornografie), crește numărul de boli (în 2014 sunt cu 40 de mai multe boli cu transmitere sexuală ca în anii ’60-’70), distruge căsătorii. Și, cel mai grav, distruge relația cu Dumnezeu!

Biblia condamnă pornografia. “Fugiți de curvie (porneia) (1 Cor.6:18), “să vă feriți de curvie (porneias) (1 Tes. 4:3). E un păcat nu doar insalubru, dar “sexul fără persoane” e o respingere a planului lui Dumnezeu! Domnul a hotărât relațiile intime numai între soți (Gen. 2:24). Valorile stârnite de pornografie sunt anti-biblice, anti-cristice.

Ca cineva să scape de acest viciu extrem trebuie să facă din părtășia cu Hristos o prioritate. Închinarea îl va apăra de păcat Gal. 5:16). Apoi trebuie să se lase transformat de înoirea minții (Rom. 12:1-2), să fugă de ispită, să-și facă prietenii sănătoase, să mărturisească greseala (Iacov).

Cine accesează pornografia? “Cei care au mult timp liber”, spunea Vladimir Pustan. Și ce să facă? Josh McDowell spunea că “rădăcinile poftelor se contracarează (și) cu exerciții fizice!”. Iar eu, Nicolae Geantă vă atenționez: Pornografia se combate cu Internetul închis și cu Biblia deschisă!

Generația creștinilor de azi este cea mai expusă la acest păcat diabolic! Dar și cea care îl poate birui cel mai bine. Altfel, Dumnezeu nu ne-ar fi așezat aici! Fugiți de pornografie! Nu lăsați diavolul să mai aducă încă 7 păcate… Fiți lumină! Și condamnați nu numai “ce fac ei în ascuns”, ci și ce-și etalează la vedere! Dumnezeu nu lasă nici un păcat nedescoperit. Și nici o faptă bună nerăsplătită!

Vezi Partea 1-a aici – Păcate extreme. 1. Senzualitatea – viața cu bulină roșie –  http://nicolaegeanta.blogspot.ro/2014/07/pacate-extreme-1-senzualitatea-viata-cu.html

Citeste blogul lui Nicolae Geanta aici – http://nicolaegeanta.blogspot.com