Cum să răscumperi vremea pe Facebook? (7 pași)


Când ai citit titlul, posibil te-ai gândit că glumesc. Cum adică să răscumperi vremea pe Facebook unde cei mai mulți o pierd și o dată cu vremea pierd și relațiile și multe oportunități, iar alții își pierd acolo și mințile. Am pus titlul acesta pornind de la versetul din Biblie care spune astfel:

Luaţi seama deci să umblaţi cu băgare de seamă, nu ca nişte neînţelepţi, ci ca nişte înţelepţi.Răscumpăraţi vremea, căci zilele sunt rele. De aceea nu fiţi nepricepuţi, ci înţelegeţi care este voia Domnului. (Efeseni 5:15-17)

Cuvântul tradus în limba română aici cu “vreme” este grecesul καιρός (KAIROS) care se referă la timp în sens de sezon sau oportunitate. Deci, nouă, creștinilor, ni se cere să umblăm cu băgare de seamă în tot ce facem și să răscumpărăm vremea, adică să folosim orice oportunitate pentru a face voia lui Dumnezeu. Și mai vreau să vă atrag atenția că este responsabilitatea noastră să pricepem și să înțelegem care este voia lui Dumnezeu pentru noi în fiecare situație, inclusiv când folosim Facebook sau alte rețele de socializare, căci aceleași probleme le creează și aceleași principii li se aplică.

În acest articol voi prezenta câteva sfaturi utile care vor ajuta pe fiecare creștin să nu mai risipească timpul și oportunitățile pe Facebook, ci invers, să folosească această unealtă pentru a răscumpăra vremea și a împlini voia lui Dumnezeu. Este trist că pentru cei mai mulți Facebook este ca și o jucărie, pe când aceasta este o unealtă puternică de comunicare și dacă vreți, chiar un amvon, în jurul căruia poți să-ți aduni prietenii și să le slujești prin Evanghelie. Așadar, cum să răscumpărăm vremea pe Facebook?

1. Planifică înainte să intri pe Facebook

Împăratul Solomon a scris astfel:
Planurile omului harnic nu duc decât la belşug, dar cel ce lucrează cu grabă n-ajunge decât la lipsă. –(Proverbe 21:5)

Vă atrag atenția că și cel harnic și cel care lucrează în grabă lucrează. Deosebirea dintre ei este că unul planifică bine lucrurile și are doar belșug, pe când al doilea lucrează în grabă, fără un plan și nu ajunge decât la lipsă. Așa este și pe Facebook. De fiecare dată când intri fără nici un plan vei risipi multă vreme și doar vei reacționa, nu vei acționa. Deci, nu mai fă așa. În agenda ta sau pe o foaie de hârtie scrie o listă cu tot ce vrei să faci, adică o listă cu toate sarcinile tale cât vei sta pe Internet. Faptul că vei avea o listă te va face să acționezi organizat și să nu pierzi timpul în zadar.

2. Alcătuiește postări care să răspundă nevoilor prietenilor tăi

Planifică bine postarea care vrei tu să o pui și pornește de la nevoile pe care le au prietenii tăi din rețea. Atunci postările tale vor fi relevante când vor răspunde nevoilor lor. În Epistola către Coloseni este scris astfel:

Purtaţi-vă cu înţelepciune faţă de cei de afară; răscumpăraţi vremea. Vorbirea voastră să fie totdeauna cu har, dreasă cu sare, ca să ştiţi cum trebuie să răspundeţi fiecăruia. (Coloseni 4:5-6)

Când zice “cei de afară”  apostolul Pavel se referă la cei necredincioși. Ei sunt printre prietenii tăi din rețea, dar și oricine din afara rețelei tale poate oricând accesa postările tale. Deci, poartă-țe cu înțelepciune față de ei și răscumpără oportunitățlie ca să le vestești pe Domnul Isus Hristos. Ceea ce scrie aici cu privire la vorbire ca să fie cu har și dreasă cu sare se referă în aceeași măsură și la postările de pe Facebook. Nu pune acolo lucruri ierftine și de nimic. Postează cuvinte cu har, adică cuvinte care aduc har de la Dumnezeu. Deosebirea dintre o mâncare cu sare și una fără este că cea cu sare este interesantă, gustoasă, delicioasă. Așa trebuie să fie și postările noastre, interesante pentru oameni. Și dacă le planifici bine din timp așa vor fi. Inspiră-te din studiul Bibliei pe care îl faci la moment în alcătuirea postărilor.

2. Publică postarea 

Primul lucru când intri în rețea este să publici postarea ta pregătită cu grijă și atenție din timp și așa ca să fie cu har și dreasă cu sare, cum spune apostolul. Prin faptul că vei publica mai întâi postarea vei acționa și nu vei reacționa așa ca să te trezești că petreci ore în șir pe Facebook și nu vii cu nici o vorbă (postare) cu har și cu sare.

3. Răspunde la mesajele personale

Verifică cutia poștală și vezi dacă nu ai primit mesaje personale, căci unele din ele pot fi urgente și trebuie să le dai prioritate. De fapt și în viață, totdeauna trebuie să dai prioritate relațiilor personale pe care le ai cu oamenii, ca să nu te trezești că ești prieten cu toți și nu ești prieten cu nimeni sau că comunici cu toți, dar nu comunici bine cu nimeni. Ca să nu se întâmple aceasta, răspunde  la mesajele care ți-au fost adresate personal imediat după ce publici postarea ta bine gândită.
 4. Derulează banda cu noutăți
De obicei până acum acolo ai mers prima dată. De aceasta și ai reacționat totdeauna în loc să acționezi. Treci prin banda cu noutăți  (News Feed) și dă LIKE acolo unde vrei să-ți arăți aprecierea, dă SHARE la orice materiale pe care dorești să le distribui și COMENTEAZĂ cu înțelepciune oriunde crezi că poți da o încurajare, o rugăciune, o mulțumire, un sfat bun, într-un cuvânt- o vorbă cu har și cu sare. Acceptă invitațiile la evenimente pe care le-ai primit și trimite mai departe aceste invitații prietenilor tăi. Acestea pot fi serviciile bisericii din are faci parte, tabere, sesiune la Institutul Biblic. Cu prilejul acesta vă invit la studiul de șase săptămâni intitulat “Cum să-ți zidești o familie trainică” care fost predat cu începere din 26 februarie 2015, în fiecare joi, la orele 18:00, în incinta bisericii “Harul” de pe strada Ciocârliei 2/8, Chișinău etc.

5. Verifică notificările

Astfel te vei asigura că nu ți-a scăpat din vedere ceva important, căci acesta este un fel de a trece repede prin banda de noutăți fără a o derula în întregime și așa vei vedea doar ceea ce te privește și nu ai văzut de la ultima activitate pe Facebook.

6. Răspunde la postările importante de la notificări

Aceasta dacă chiar sunt cu adevărat importante. Ar putea să fie postări într-un grup de lucru, comitetul bisericii, grupul tău de studiu biblic etc. Vezi ce este important și răspunde.

7. Limitează timpul și frecvența utilizării Facebook

După ce ai făcut totul potrivit cu primii pași, stabilește o limită pentru timpul care îl petreci pe Facebook și cât de des vei accesa această rețea de socializare. Din experiența personală cred că vor fi suficiente 30-40 minute în zi. Maxim o oră. Cred că este foarte suficient ca să accesezi o dată pe zi Facebook sau altă rețea de socializare pe care o folosești. Apoi, după ce ai făcut tot ce ai avut nu mai reveni, căci astfel vei fi sustras de la celelalte activități și nu te vei putea concentra la celelalte responsabilități. Petrece timp ca să studiezi în profunzime Sfintele Scripturi și în privința aceasta îți recomand manualele de studiu biblic inductiv.
Vă invit să împărtășiți aici experiențele și sfaturile în ce privește Facebook și alte rețele de socializare și care credeți că le vor fi de folos și altor cititori. De asemenea, dacă ați găsit articolul folositor, faceți o postare pe Facebook și recomandați-l prietenilor. Dumnezeu să vă binecuvânteze!

Cum ne blestemăm copiii fără să gândim


blestemarea copiilor1

Unii din voi se gândesc la blestem ca la o formulă rostită, în care anumite cuvinte încărcate de ”urări” negative ies din gura unui om, având ca destinație un alt om. Ne închipuim adesea că a blestema, înseamnă ceva făcut cu intenție clară, cu dorință și care pornește din ură față de persoana blestemată. Ne închipuim blestemul ca pe ceva auzibil și ca pe ceva care are efect imediat în viața celui blestemat. În realitate vreau să vă arăt azi că lucrurile nu stau chiar așa și voi sublinia necesitatea schimbării de optică.

Blestemul, conform DEX-ului, dacă poate fi credibil în acest domeniu înseamnă: ”1) Invocare a urgiei divine asupra cuiva; imprecație. 2) Cuvinte prin care se invocă abaterea unei nenorociri asupra cuiva; imprecație; maledicție. 3) Rău fatal, pus pe seama furiei divine, care se pare că planează în permanență deasupra cuiva; maledicție. /v. a blestema” Dar ce ar spune Scriptura despre asta?

În Deuteronom ni se spune că binecuvântarea și blestemul sunt niște alegeri. Putem alege blestemul sau putem alege binecuvântarea. Asta înseamnă că, prin acțiunile noastre, putem intra sub blestem, nu este nevoie ca cineva să mai rostească unul, auzibil. Înseamnă că blestemul poate veni ca o urmare perfect naturală a unor acțiuni sau neacțiuni. Nu ne blesteamă cineva distinct pe noi, ci noi, voit, putem să intrăm sub incidența blestemului sau a binecuvântării după caz. Blestemul este o consecință naturală și firească a păcatului.

Dacă așa stau lucrurile situația devine foarte sensibilă. Putem binecuvânta sau blestema pe cei pe care îi avem în grijă, copii, soț, soție și mai departe nepoți și strănepoți dacă ieșim din ascultarea de Dumnezeu. Putem blestema urmașii prin acțiunea sau neacțiunea noastră. Dacă blestemul este urmare a unor alegeri, atunci orice părinte care face alegeri păcătoase, își blesteamă implicit copiii, pentru că blestemul e o urmare a unor alegeri care depășește individul după cum spune Dumnezeu ”Sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.”

Poate veți spune că e exagerat, că nu ni se potrivește, că nu ne blesteamă Dumnezeu copiii, că ar fi nedrept să îi pedepsească pe ei pentru noi, dar hai să vedem Scriptural și logic. Exemplul lui Acan e concludent. Acan păcătuiește, tot poporul e înfrânt, iar pedeapsa o primește el, soția sa care nu fusese la luptă, copii săi care nu erau vinovați. Toți stăteau în mijlocul unui popor cu pietre în mâini și copiii poate își întrebau insistent tata, de ce i-a blestemat. Luăm acum exemple logice din viaţa noastră, la început unul la extremă apoi unul uzual, mai din lumea pocăiților. Un tată alcoolic, care papă banii munciți sau pe cei din ajutoare sociale la crâșmă și păcănele, aduce blestem în casă? Aduce. Copiii au un model de tată greșit, modelul de bărbat e greșit. E tristețe, lipsă, violență, înjurături, frig, lipsa educației, lipsa valorilor etc. Pe viitor asta dă de cele mai multe ori niște adulți cu predispoziție spre consum de alcool, dezechilibrați emoțional, spiritual pe nicăieri, stigmatizați pe viață de cele mai multe ori. Este blestem? Este.

Am mai putea da exemple dar vreau să mergem ”in ograda noastră”, pentru că riscul nostru e să ne excludem implicit din categorie oamenilor care își blesteamă copiii. Orice acțiune sau faptă are consecințe. Unele imediate altele mai depărtate. De regulă nu facem păcate vizibile, mari, cum ar fi furt, curvie, crimă, blestem, închinare directă la idoli, dar avem altele considerate de noi mai sfinte, acceptabile, dar care în realitate tot sub incidența blestemului ne duc. Voi da câteva exemple pentru că lista e imensă. Invidia, gelozia, iubirea de bani, dorința de renume, activismul religios, bârfa, lenea spirituală, pofta, neiertarea și altele. Toate duc sub incidența blestemului.

blestemarea copiilorExemple practice: Tata și mama vor să țină pasul și chiar să depășească media în privința casei deținute. Ei nu sunt de condiție socială înaltă, dar se zbat din răsputeri să ajungă la fel cu ”lumea bună”. Am zice, faină treabă, omul e dator să își depășească condiția. În realitate soțul și soția muncesc până la epuizare, se blesteamă cu zile mizerabile, cu lipsa odihnei, cu stres, cu îmbolnăvire trupească și mai ales cu îmbolnăvire spirituală, pentru că nu mai au vreme de cele sfinte. În acest fel, cei doi ajung să dețină prin mari eforturi ceea ce au dorit, dar în puține cazuri mai are cine să se bucure de acele lucruri. Până aici e cum e situația, dar dacă introducem în ecuație și copiii, e dezastruos rezultatul. Tata și mama aparent vor să asigure viitorul copiilor, siguranța lor, în realitate îi blesteamă de cele mai multe ori. Lipsa părinților din viața copiilor e unul din cele mai mari blesteme. Dacă tata lipsește, dacă mama lipsește, nu are cum unul din ei sau părinții lor, să crească copii echilibrați, aceștia vor fi excepții. Copiii nu de banii lor au nevoie ci de ei. Ei nici nu știu ce vor săracii și noi ne mulțumim că le dăm tehnologie și considerăm că ar trebui să ne iubească pentru asta. Ăsta este blestem.

Blestemul constă în aducerea de consecințe negative în viața copiilor noștri, prin neimplicarea corectă în viața lor. Uneori le dăm si o imagine greșită despre bani, o imagine greșită despre tată, o imagine greșită despre mamă, o imagine greșită despre Dumnezeu și ne mirăm de ce nu pot avea căsnicii stabile, de ce nu se pocăiesc, de ce nu știu să prețuiască și să muncească banii etc. Pentru că sunt blestemați, blestemați de noi. Sună dramatic nu? Și e doar unul din exemple. Putem aduce exemple din lăcomie, gelozie, invidie, neiubire, neiertare etc. Toate aduc blestem în viața noastră și a copiilor, dar drama e că vor distruge generații întregi după noi dacă nu ne trezim.

Mâine intenționez să scriu despre cealaltă alternativă. Varianta ca eu să aduc binecuvântare generațiilor viitoare. Să vedem dacă Dumnezeu ne va lăsa cu viață.

http://www.filedinjurnal.ro/

Este diferenţă între iad şi Locuinţa morţilor?


Iadul şi locuinţa morţilor nu este acelaşi lucru? Locuinţa morţilor va fi aruncată în iad? Spuneţi-mi vă rog, pasajul din Evanghelia după Luca despre pilda bogatului şi Lazăr de ce nu poate fi folosit ca şi adevăr, căci aşa mi s-a spus? Lămuriţi-mă dacă se poate.

Ce este iadul?

În traducerea în limba română a Bibliei făcută de preotul Dumitru Cornilescu, nu este folosit cuvântul „iad”. Acest cuvânt provine de la grecescul „Hades” întâlnit în Noul Testament şi care este tradus în traducerea menţionată cu termenul „Locuinţa Morţilor”. Aceasta este semnificaţia cuvântului Hades. Dacă priviţi o traducere în limba rusă, veţi vedea că în multe pasaje este folosit cuvântul „ad” adică „iad” acolo unde în traducerea românească este folosită expresia „Locuinţa morţilor”. Cu alte cuvinte iadul şi Locuinţa morţilor sunt unul şi acelaşi lucru şi se referă la unul şi acelaşi cuvânt din limba greacă „Hades”. Iadul este locul de chin unde sufletele celor necredincioşi se vor afla până la Judecata lui Dumnezeu, sau judecata de apoi, aşa cum scrie în cartea Apocalipsa:

Marea a dat înapoi pe morţii care erau în ea; Moartea şi Locuinţa morilor au dat înapoi pe morţii care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui. (Apocalipsa 20:13)

Iadul (Locuinţa morţilor) va fi aruncat în iazul de foc

Se pare că oamenii confundă mai degrabă iadul cu iazul de foc, care sunt lucruri diferite. Iadul este Locuinţa morţilor care va fi aruncată apoi, după Judecata lui Dumnezeu în iazul de foc şi de pucioasă.

Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc. (Apocalipsa 20:14-15)

Cuvintele acestea trebuiesc luate foarte serios. Este numele tău scris în Cartea Vieţii Mielului? Ştii tu cum poţi realiza acest lucru?

Cazul bogatului şi Lazăr nu este pildă ci o întâmplare reală

De obicei, atunci când Domnul Isus spunea o pildă, evangheliştii care le-au înregistrat pe paginile Noului Testament specificau că acestea erau pilde. Nu tot aşa este în cazul bogatului şi Lazăr. Domnul Isus a început de odată să relateze cazul după ce a vorbit despre divorţ şi preacurvie. Mai puteţi citi odată contextul întreg al acestui pasaj care se află scris în Evanghelia după Luca capitolul 16 ca să vă convingeţi personal că nicăieri nu este numit acest pasaj că ar fi o pildă.

Apoi, un alt argument că acesta nu este o pildă este şi faptul că Domnul Isus face referinţă la un personaj biblic real şi foarte cunoscut, şi acest personaj, care este Avraam, joacă un rol deosebit de important în acest caz cu bogatul şi Lazăr.

Întrebarea cea mai importantă este cum şi ce au de făcut oamenii ca să nu ajungă în acele locuri de chin care sunt iadul, adică Locuinţa morţilor şi iazul de foc? Există doar o singură scăpare şi aceasta este prin credinţă în Domnul Isus Hristos.

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică. Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El. Oricine crede în El, nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. Şi judecata aceasta stă în faptul că, odată venită Lumina în lume, oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina, pentru că faptele lor erau rele. (Ev. Ioan 3:16-19)

Dacă nu ai crezut în Domnul Isus din toată inima, aşa ca să-ţi dedici deplin Lui viaţa, eşti deja judecat şi condamnat la iad, adică la Locuinţa morţilor şi la iazul de foc. Nu lăsa o astfel de stare a lucrurilor. Crede din toată inima în Isus Hristos ca să fii mântuit şi apoi, prin tine, mântuirea să ajungă la cei din casa ta şi la mulţi alţi oameni.

http://moldovacrestina.md/

Florin Ianovici – Un ghiocel


photo credit blingee.com

Un ghiocel…!

Eva este suspinul lui Adam si monologul lui Dumnezeu (,,nu este bine ca omul sa fie singur…”). Fara aceste taceri ale iubirii Edenul e mai mult o gradina si mai putin o poveste.

Eva este exclamatia lui Adam ( ,,iata in sfarsit”) si vesnicul 1 martie al lui Dumnezeu. Fara un Dumnezeu care sa tina de mana pe Eva iubirea ar fi doar o joaca in care se zdrobesc inimi.

Eva este o concluzie (,,de aceea…se vor face un singur trup”) pentru ca dragostea conduce la altar. Si fiindca altarul e locul jertfei multe lucruri trebuie sa moara pentru ca iubirea sa traiasca.

Eva e un pronume de politete (,,aceea”) si nu un fluierat de cioban cu gel in par! Cand stai in Eden si vorbirea te da de gol!

Sigur ca e o zi de sarbatoare a Evei! Dar fara Dumnezeu si un Adam care te asteapta e o sarbatoare schioapa!

Multumim Doamne pentru raspunsul numit Eva! Ajuta-ne sa fim Adam! Si tine-ne in mana Ta!

Ce e NOU la PAGINA Florin Ianovici

https://rodiagnusdei.wordpress.com

Cel mai important mesaj biblic pentru oamenii din zilele de pe urma


mayan apocalypse

Daca stam o clipa sa gandim logic, ne dam seama de un adevar esential pentru salvarea noastra. Oare Dumnezeul Atotputernic si Sfant, Cel care a parasit cerul de dragul creatiei Sale supreme-omul, si ne-a rascumparat cu pretul Sangelui Sau Sfant, este un Dumnezeu care nu avertizeaza cu privire la evenimentele viitoare, care sa ne pregateasca pentru viata vesnica?

Nicidecum. Intotdeauna Dumnezeu a vorbit omului, l-a atentionat ca sa fie gata pentru intalnirea cu El. Potopul nu a venit din senin, cu mult inainte oamenilor li s-a facut cunoscut prapadul ce urma sa aibe loc.

Si in vremea de acum este exact la fel. Dumnezeu a descoperit ceva deosebit prin ingerii Sai oamenilor din acest veac extrem de agitat. In Apocalipsa 14, Dumnezeu ne descopera niste solii infricosatoare pentru ultimele zile, codificate prin simbolul a trei ingeri care zboara.

Ingerii sunt fapturi reale. Uneori numiti heruvimi sau serafimi, aceste duhuri slujitoare, pline de putere, apar de-a lungul intregii istorii a Bibliei. Deseori, sunt vazuti ocrotindu-i si calauzindu-i pe copiii lui Dumnezeu si uneori chiar pedepsind raul, dar una din cele mai importante misiuni ale lor este sa dezvaluie si sa explice profetiile.

Numele „Apocalipsa” inseamna „descoperire”, „deschidere” sau „dezvelire”, exact opusul de a fi sigilat. Intotdeauna a fost larg deschisa. Se rosteste o binecuvantare deosebita asupra acelora care citesc Apocalipsa si iau aminte la sfaturile ei. Apocalipsa descrie poporul lui Dumnezeu de la sfarsitul timpului si biserica cu o claritate uimitoare.

Atat de importante sunt aceste solii, ca atunci cand se vor implini, Domnul Isus va reveni! Care sunt acestea?

Prima solie ingereasca (Apocalipsa 14:6,7): Si am vazut un alt inger, care zbura prin mijlocul cerului cu o Evanghelie vesnica, pentru ca s-o vesteasca locuitorilor pamantului, oricarui neam, oricarei semintii, oricarei limbi si oricarui norod. El zicea cu glas tare: „Temeti-va de Dumnezeu si dati-I slava, caci a venit ceasul judecatii Lui; si inchinati-va Celui ce a facut cerul si pamantul, marea si izvoarele apelor!”

Temeti-va de Dumnezeu: Asta inseamna ca trebuie sa-L cinstim pe Dumnezeu si sa privim la El cu iubire, incredere si respect gata sa-I urmam voia. Asta ne va feri de rau. Dati-I slava.Implinim aceasta porunca atunci cand ascultam de Dumnezeu, Il laudam si Ii multumim pentru bunatatea Lui fata de noi. Unul din marile pacate ale ultimelor zile este si nerecunostinta (2 Timotei 3:1, 2). A venit ceasul judecatii Lui!Aceasta indica faptul ca toti vor da socoteala in fata lui Dumnezeu si reprezinta o declaratie clara ca judecata are loc chiar acum.Inchinati-va Creatorului. Aceasta porunca respinge idolatria de tot felul incluzand si inchinarea la sine.

A doua solie ingereasca (Apocalipsa 14:8) Apoi a urmat un alt inger, al doilea, si a zis: „A cazut, a cazut Babilonul, cetatea cea mare, care a adapat toate neamurile din vinul maniei curviei ei!”

Cel de-al doilea inger declara solemn „A cazut Babilonul!”, iar glasul din cer ii îndeamna pe toti copiii lui Dumnezeu sa iasa imediat din Babilon. Daca nu stiti inca ce este Babilonul, s-ar putea sa sfarsiti cu usurinta in el. Mai ganditi-va. S-ar putea oare sa va aflati acum in Babilon? … Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: „Iesiti din mijlocul ei, poporul Meu.” Apocalipsa 18:1-4.

A treia solie ingereasca (Apocalipsa 14:9,10) Apoi a urmat un alt inger, al treilea, si a zis cu glas tare: „Daca se inchina cineva fiarei si icoanei ei si primeste semnul ei pe frunte sau pe mana, va bea si el din vinul maniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat in paharul maniei Lui; si va fi chinuit in foc si in pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si inaintea Mielului.”

Solia celui de-al treilea inger ii avertizeaza pe oameni impotriva inchinarii la fiara si la chipul ei si impotriva primirii semnului fiarei pe fruntea sau mana lor. Primul inger porunceste adevarata inchinare. Cel de-al treilea inger vorbeste despre urmarile teribile legate de o falsa inchinare. Trebuie sa stim sigur cine este fiara pentru ca sa nu sfarsim prin a ne inchina ei fara sa ne dam seama.

Ce se va intampla pe Pamant imediat dupa propovaduirea intreitei solii ingeresti tuturor oamenilor?

„Apoi m-am uitat si iata un nor alb si pe nor sedea cineva care semana cu Fiul omului; pe cap avea o cununa de aur, iar in mana o secera ascutita.” Apocalipsa 14:14.

Imediat dupa propovaduirea intreitei solii ingeresti la orice faptura, Domnul Isus va reveni pe nori (cea de-a doua venire a Sa) pentru a-Si lua poporul in patria cereasca. La aratarea Lui, va incepe perioada de o mie de ani din Apocalipsa, capitolul 20.

Avand in vedere ca exista miliarde de oameni in viata, cum s-ar putea realiza asa ceva, cum va ajunge solia la orice om de pe pamant inainte ca Domnul sa revina?

Da, se va realiza deoarece Dumnezeu a promis-o (Marcu 16:15). Apostolul Pavel a declarat ca Evanghelia a fost propovaduita „oricarei fapturi de sub cer” in vremea sa (Coloseni 1:23). Iona, prin harul lui Dumnezeu, a propovaduit intregii cetati Ninive in mai putin de 40 de zile (Iona 3:4-10). Biblia declara ca Dumnezeu Isi va sfarsi lucrarea si o va scurta (Romani 9:28). Contati pe asta. Se va intampla foarte repede si in zilele noastre.

Insusi Domnul Isus Isi descopera solia pentru timpul sfarsitului (Apocalipsa 1:1) Domnul Isus numeste aceste solii in versetul 6 „Evanghelia vesnica”. Mantuitorul aminteste ca ele trebuie aduse la cunostinta oricarui om de pe pamant inainte ca El sa Se intoarca spre a-Si lua copiii.

Amin!

(Articol inspirat din materialele de studiu biblic de pe site-ul amazingfacts.org)

http://afirmativ.com/