Mă voi referi în această meditare în deosebi la viața spirituală și la viața bisericii locale. Se știe că cei ce vor să evolueze, să realizeze ceva, trebuie să părăsească zona de confort. Dacă rămânem la căldurică, nu vom putea niciodată ajunge departe. Fiecare are vise, speranțe, idealuri și ne dorim să le atingem, dar numai cei ce părăsesc zona de confort au șanse. Ceilalți se vor resemna sau se vor văicări toată viața că e greu, că ceilalți nu îi ajută, că autoritățile nu îi susțin, că din cauza nevestei sau au bărbatului și-a ratat viața și alte plângeri în care devenim experți.
Pe plan religios, iar ne împărțim în două la atitudini. O grupă majoră e cea a temerarilor, oameni care își asumă rușinea, riscul de a fi vorbiți de rău, riscul de a suporta consecințe, părăsesc locul natal sau renunță din ale lor pentru lucrare. Acești oameni reușesc să contribuie la lucrare, încadrându-se în expresia ”lucrători împreună cu Dumnezeu”. Cealaltă categorie este cea a celor cărora confortul le place mai mult. Acești oameni de regulă sunt bisericoși, respectă programele bisericii, nu lipsesc, sancționează repede și drastic orice schimbare de program, stil, oră, decor, sunet sau cântare. Ei vor ca lucrurile să fie normale, ca și până acum. Orice schimbare este o abatere de la calea credinței adevărate, ”moștenite de la străbuni” sau de la înaintași, chiar dacă nu se referă la doctrină, ci doar la culoarea sau poziția amvonului.
În contextul acesta avem biserici pline de sfătoși, de critici și de oameni cu idei, dar nu avem oameni de acțiune, oameni dispuși să iasă din confortul lor, chiar și cel de la biserică, ca să își asume riscul de a evangheliza, de a ajuta, de a se păta în lucrare. Ba din contră, dacă vine careva care ”umblă pe afară” trebuie să se spele bine în comitete, ca să fie credibil. Așa se face că activitatea bisericilor e molcomă, avem nevoie de tobe la cântare să ne mai trezească, de ritmuri puternice, de predici ”cu sare și piper” ca să nu adormim și mai ales de temperatură optimă. Dacă e prea frig căutăm din priviri responsabilul cu căldura, dacă e puțin cald, căutăm telecomanda de la climă. Nu ne place să ni se altereze confortul, dar am vrea ca biserica să crească, am vrea ca altcineva, vreun înger, să gonească oamenii spre biserică. Știm și vedem ce e de făcut în biserică dar nu riscăm să facem pentru a nu greși ceva.
Confortul devine dăunător pentru viața bisericilor. Confortul face și va face schisme permanente, dar va transforma bisericile în cluburi elitiste. Nu vom mai găsi slujitori decât pe bani frumoși, dar în cazul acesta nu știu cât se mai numesc slujitori. Nu vom mai avea oameni care să ducă evanghelia. Nu vom crește și nu vom fi de mărturie. Într-un asemenea scenariu ne-am cam ratat menirea.
În Scriptură, oamenii prin care a lucrat Dumnezeu cu putere, au fost nevoiți să iasă din zona de confort și să sufere mult. Priviți la Ilie care e nevoit să riște viața sa, care trebuie să înfrunte păcatul. De fapt priviți la proorocii care au fost foarte prigoniți de ai lor, pentru că le altera zona de confort, îi zgâlțâia la porunca lui Dumnezeu ca să se trezească. Priviți și cum Dumnezeu îi scoate pe Israeliți, îi duce în robie, ca să iasă din zona de confort. Spune Scriptura la un moment dat: o voi ademeni şi o voi duce în pustie, şi-i voi vorbi pe placul inimii ei. Adică o va rupe de obișnuința în care zace. Mai mult avem exemplul Mântuitorului nostru, care a lăsat cerul, am putea spune confortul imens asigurat de prezența tatălui și a venit să sufere pentru noi.
Poate ești nemulțumit de mersul lucrurilor în biserica ta. Poate ești irascibil și ușor de deranjat, de ceea ce se întâmplă. Poate vezi multe lucruri care trebuiesc făcute și te mânii că nimeni nu le face. Poate te-ai supărat că s-a mutat amvonul, s-a schimbat programul, s-a pornit sau nu clima, că păstorul nu mai predică bine, că la cor lucrurile nu-s în regulă și altele. Există o rezolvare. Rezolvarea e ca tu și eu, să ieșim din zona de confort și să facem. Să ieșim din zona de confort și să lucrăm, să ne implicăm. Să ieșim din căldurica scaunului de la biserică, pe care aproape l-am cotropit și să ne ducem pe stradă, în sate, în grupuri de vecini și să vorbim de Isus. Este nevoie în lucrare de oameni și puține biserici au acoperită corect această nevoie. Se ajunge de multe ori ca oameni nepotriviți să facă lucrări pentru că doar ăia s-au oferit.
Da, e deranj, e osteneală, e efort, s-a dus confortul. Trebuie să înveți, să te pregătești, să te consumi, să dai din timpul și resursele tale, să depășești barierele autoimpuse. E nevoie să ieși din zona de confort, dar e spre beneficiul tău și al lucrării. Desigur, poți rămâne unde ești, dar rezultatul categoric nu va fi unul care să îmbunătățească situația. Stau și mă gândesc ce ”cutremur„ s-ar produce în comunitățile noastre, unde locuim, dacă fiecare din noi ar ieși la lucru. Cum ar merge biserica dacă fiecare din noi ne-am face partea faptic nu cu papagalul.
Avem la dispoziție puteri inimaginabile, dar care nu pot fi accesate cu puterea vorbei sau gândului, ci cu puterea faptelor noastre. Avem la dispoziție puterea și autoritatea Duhului Sfânt, dar oare le vom folosi?
Motivul scrierii acestui articol este mesajul care am primit de la un cititor al portalului nostru. Iată conţinutul mesajului:
Dacă aţi putea, doresc să-mi spuneţi opinia Dvs., despre felul cum ar trebui să se îmbrace un adevărat creştin. Realitatea biblică nu corespunde nici 10% cu ceea ce văd eu prin biserici. Tineretul umblă îmbrăcat indecent, ceea ce cred că deranjează nu doar pe Dumnezeu, dar şi pe noi ar trebui să ne deranjeze. Vă mulţumesc şi aştept răspunsul Dvs.
În Biblie sunt menţionate des cuvintele “haine”, “înbrăcat”, îmbrăcăminte”, etc. şi nu este posibil într-un articol să facem analiză la toate aceste referinţe. De aceea, vreau să mă limitez la un număr mai mic de referinţe pe care le consider că au nemijlocită legătură cu întrebarea care mi-a fost pusă şi să vedem care este învăţătura acestor pasaje.
Vestimentaţia nu trebuie să fie prioritară valorilor spirituale ale creştinului
În vestita predică de pe munte Domnul Isus Hristos a spus:
De aceea vă spun: Nu vă îngrijoraţi de viaţa voastră, gândindu-vă ce veţi mânca, sau ce veţi bea; nici de trupul vostru, gândindu-vă cu ce vă veţi îmbrăca. Oare nu este viaţa mai mult decât harana, şi trupul mai mult decât îmbrăcămintea? Uitaţi-vă la păsările cerului: ele nici nu seamănă, nici nu seceră, şi nici nu strâng nimic în grânare; şi totuşi Tatăl vostru cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai dep reţ decât ele? Şi apoi, cine dintre voi, chiar îngrijorându-se, poate să adauge măcar un cot la înălţimea lui? Şi de ce vă îngrojoraţi de îmbrăcăminte? Uitaţi-vă cu băgare de seamă cum cresc crinii de pe câmp: ei nici nu torc, nici nu ţes; totuş vă spun că nici chiar Solomon, în toată slava lui, nu s-a îmbrăcat ca unul din ei. Aşa că, dacă astfel îmbracă Dumnezeu iarba de pe câmp, care astăzi este, dar mâine va fi aruncată în cuptor, nu vă va îmbrăca El cu mult mai mult pe voi, puţin credincioşilor? Nu vă îngrijoraţi dar, zicând: “Ce vom mânca?” Sau: “Ce vom bea?” Sau: “Cu ce ne vom îmbrăca?” Fiindcă toate aceste lucruri Neamurile le caută. Tatăl vostru cel ceresc ştie că aveţi trebuinţă de ele. (Evanghelia după Matei 6:25-32)
Când alergăm mai mult după haine decât după împodobirea noastră cu lucruri duhovniceşti, adică zidirea unui caracter frumos, atunci ne asemănăm cu Neamurile, adică cu păgânii. Aşa trăiesc ei. Fac din haine un cult, o religie. Am auzit despre persoane care se limitează foarte mult în mâncare doar ca să-şi poată cumpere o haină scumpă şi astfel, prin hainele pe care le are să impresioneze pe cei din jur şi să le formeze o impresie despre sine care nu corespunde realităţii. Este o mare rătăcire când cineva investeşte mai mult timp şi bani pentru procurarea hainelor, decât pentru dobândirea lucrurilor sfinte. De aceea Domnul Isus a spus la încheierea acestui pasaj din Predica de pe Munte astfel:
Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi neprihănirea Lui, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra. (Evanghelia după Matei 6:33)
Vreau să pun cititorului câteva întrebări care te pot ajuta să-ţi faci o evaluare în acest sens. Pentru ce cheltui cei mai mulţi bani? Cât ai cheltuit anul trecut, luna trecută, pentru procurarea hainelor şi cât ai cheltuit pentru dobândirea lucrurilor sfinte, pentru zidirea unui caracter frumos cum ar fi (grup de studiu, tabra de studiu biblic, biserica, etc.)? Aceasta îţi va arăta care sunt priorităţile tale.
Nu te lăsa impresionat de oameni din pricina vestimentaţiei lor
Iacov, în epistola care îi poartă numele, le-a scris creştinilor astfel:
Fraţii mei, să nu ţineţi credinţa Domnului nostru Isus Hristos, Domnul slavei, căutând la faţa omului. Căci, de pildă, dacă întră în adunarea voastră un om cu un inel de aur şi cu o haină strălucitoare, şi întră şi un sărac îmbrăcat prost; şi voi puneţi ochii pe cel ce poartă haina strălucitoare, şi-i ziceţi: “Tu şezi în locul acesta bun!” Şi apoi ziceţi săracului: “Tu stai colo în picioare!” sau: “Şezi jos la picoarele mele!” Nu faceţi voi oare o desoebire între voi înşivă, şi nu vă faceţi voi judecători cu gânduri rele? Ascultaţi, prea iubiţii mei fraţi: n-a ales Dumnezeu pe cei ce sunt săraci în ochii lumii acesteia, ca să-i facă bogaţi în credinţă şi moştenitori ai Împărăţiei, pe care a făgăduit-o celor ce-L iubesc? Şi voi înjosiţi pe cel sărac! Oare nu bogaţii vă asupresc şi vă târăsc înaintea judecătorilor? (Iacov 2:1-6)
Nu te lăsa nici odată impresionat de vestimentaţia oamenilor, indiferent cum sunt ei imbrăcaţi, cu haine scumpe sau cu haine proaste. Caută să priveşti mai departe de haine, să priveşti în sufletul omului şi aceasta poţi afla doar atunci când comunici cu el, când te interesezi de el, când doreşti cu adevărat să-i slujeşti.
Nu căuta să impresionezi pe oameni prin vestimentaţie
Pentru că majoritatea oamenilor sunt părtinitori şi judecă după învăţişare, de aceea mulţi cad în cursa aceasta şi depun tot efortul doar ca să aibă haine prin care pot impresiona. Cei mai mulţi vor să impresioneze cu haine scumpe, dar sunt şi de cei care vor să impresioneze pe oameni cu “smerenia” lor îmbrăcând în mod intenţionat haine vechi, cârpite, etc. prin care pot să iasă în evidenţă ca nişte oameni smeriţi. Hainele nu sunt indicatorul cel mai precis al spiritualităţii omului. De aceea…
Îmbracă-te în chip cuviincios
Pasajul următor a fost adresat de Apostolul Pavel în primul rând femeilor, dar se aplică şi la bărbaţi. Să citim mai întâi pasajul care spune:
Vreau, de asemenea, ca femeile să se roage îmbrăcate în chip cuviincios, cu ruşine şi sfială; nu cu împletituri de păr, nici cu aur, nici cu mărgăritare, nici cu haine scumpe, ci cu fapte bune, cum se cuvine femeilor care spun că sunt evlavioase. (Epistola 1 a lui Pavel către Timotei 2:9-10)
Dacă privim atent, pasajul singur defineşte ce înseamnă a te îmbrăca în chip cuviincios şi specifică “cu ruşine şi sfială”, adică nu sfidător. Dacă cândva tendinţele modei era să scoată în evidenţă frumosul, acum se pare că în cele mai multe cazuri este să sfideze. Asfel, modelierii caută să facă haine “cât mai sexi” cum se exprimă ei, şi apoi femeile poartă aceste haine care trezesc dorinţele sexuale ale bărbaţilor din jur. Aceasta sfidează bărbaţii, soţiile lor, societatea întreagă şi valorile morale.
A te îmbrăca în mod cuviincios înseamnă să te îmbraci aşa, ca hainele de pe tine să nu lase în umbră caracterul tău, sau să-i facă pe oameni din start să creadă cu totul altceva decât ceea ce eşti în realitate. Să mai dau un exemplu. Dacă ai îmbrăcat o haină, pe care o crezi tu la modă şi pe care este şi capul acelui iepuraş ce este logo la revista Playboy, fii sigur că din start oamenii vor crede că împărtăşeşti concepţiile acelei reviste şi deci, eşti o fată sau un băiat cu gândire uşuratică.
Nu te grăbi să condamni pe oameni din pricina hainelor
Cunosc un cuplu, care la un moment au ajuns într-o mare criză financiară, aşa încât soţul, care avea doar o singură cămaşă, nu a reuşit să-i cumpere soţiei decât o rochiţă simplă de vară, una aşa de simplă care de obicei poartă femeile prin casă la ţară. Fiind de curând întorşi la Dumnezeu şi având o mare dorinţă de a-L cunoaşte mai mult, ei au mers duminica la biserica pentru a asculta mesajul Biblic şi pentru a se închina cu toată biserica. La încheiere, s-a apropiat de soţia acelui bărbat o femeie din biserică şi i-a făcut observaţie că sunt prea descoperiţi umerii acelei rochii şi că nu este cuviincios să vină la biserică imbrăcată astfel. Apropo, femeia care a făcut această observaţie era tocmai stăpâna unui atelier de croitorie, iar haina soţiei acelui bărbat arăta bine starea lor materială la acel moment şi că numai din dorinţă de a-L cunoaşte pe Dumnezeu şi-a permis să vină aşa la biserică. Femeia ce a făcut observaţia putea mai degrabă să le facă o invitaţie la ei acasă, să ia măsurile şi să-i coase o rochie frumoasă acelei doamne tinere. Aceasta ar fi fost o atitudine şi o faptă cu adevărat creştinească şi frumoasă.
Un alt caz a fost atunci când portarul unei biserici a oprit-o pe o fată să mai vină la biserică pentru că purta pantaloni strânşi pe corp care scoteau în evidenţă relieful corpului. Am rămas foarte întristat când am auzit despre acest caz pentru că presupun că acea fată era atât de săracă încât nu-şi putea permite la moment să-şi cumpere alte haine ca să se poată îmbrăca în chip cuviincios iar altă dată, pe când era departe de Dumnezeu, nici nu realiza cum se îmbrăca. Un om condus de dragostea lui Dumnezeu va fi plin de îngăduinţă răbdătoare şi nu va proceda ca portalul din acest caz.
Iată hainele desăvârşite pe care ne îndeamnă Dumnezeu să le îmbrăcăm din moment ce am devenit copiii Lui:
Astfel dar, ca nişte aleşi ai lui Dumnezeu, sfinţi şi prea iubiţi, îmbrăcaţi-vă cu o inimă plină de îndurare, cu bunătate, cu smerenie, cu blândeţe, cu îndelungă răbdare. Îngăduiţi-vă unii pe alţii, şi, dacă unul are pricină să se plângă pe altul, iertaţi-vă unul pe altul. Cum v-a iertat Hristos, aşa iertaţi-vă şi voi. (Coloseni 3:12-13)
Problema cu care ne confruntam este un alt ‘ism’, tehnologismul. Ne-am uitat la consumism, ne-am uitat la pluralism, Acum ne uitam la tehnologism. Scopul acestor intalniri este sa ne orientam corect, sa putem citi corect vremurile in care traim. Sa nu ne facem ca nu vedem, nu stim ce sa raspundem. Sfanta Scriptura are raspuns la aceste probleme importante de viata. Duhul lui Dumnezeu ne poate calauzi. Deci, Cuvantul si Duhul sunt principalele noastre resurse de adevar si in problema aceasta a tehnologismului. Desi, Biblia nu vorbeste nicaieri despre computer, despre telefoane mobile, despre video proiectoare sau despre mixere. Totusi, gasim principii. Nu gasim detalii, ce sa faci anume, dar gasesti principii. Uitati, sa incepem cu 1 Tesaloniceni 5:21-22
Ci cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun. 22Feriţi-vă de orice se pare rău.
Doua principii foarte simple, care se gasesc in Scriptura. Daca nu stii sa te raportezi la ceva, nu scrie in Biblie despre acel lucru, ai principii, adica, ai niste reguli, legi, randuieli, pe care Dumnezeu le-a pus acolo. Principiu este un adevar valabil in orice vremesi in orice loc. Nu conteaza cand se aplica si principiul este acesta:cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun. Feriţi-vă de orice se pare rău.
Acum, e vorba de tehnica, care toti o folosim, aproape. Avem telefoane mobile. Avem tablete, de pe care chiar vorbesc acum. Mi-am notat cateva lucruri, e foarte practica. Avem microfoane, uitati, ne auzim mai bine. Ne inregistram, se transmite si live probabil. Ce vrei mai mult? Dar, stiti ca suntem abia la inceput. Tehnologia va avansa foarte foarte mult. Unii printre noi vor mai prinde. Fiecare generatie va consemna mai mult si mai mult. Va amintiti unii, cand au aparut televizoarele in casele noastre? Ce minune. Noi aveam un Rubin 102, si acuma tin minte, alb negru, evident, masiv, se transmiteau meciuri la televizor si toti baietii de pe strada, din zona de acolo, numai doi, trei aveam televizoare in vremea respectiva- anii ’60. Ni se strangeau acasa si toti se uitau. Ne uitam la meciuri care se transmiteau din Anglia sau din alta parte. Era o minune sa ai un televizor. Astazi, aproape asa ne-am obisnuit cu televizorul ca aproape ne plictiseste, parca vrem altceva.
Ei, a aparut altceva. A aparut internetul. Au aparut telefoanele mobile, cu care ne putem veeda la mii de km. distanta. Ieri, am comunicat cu baiatul meu in America. Mi-am vazut nepotii pe acolo. Sigur, in mod virtual, nu real. Ce minune! Iti stampara si dorul, cat de cat. Nu-s ei in fata ta, in carne si oase, dar totusi stii ca sunt acolo, sunt vii, cat de cat. Ce mare minune tehnologia aceasta. Si dupa cum veti vedea, se va avansa foarte mult.
Daca o sa va spun ca va veni vremea in care predicatorul care va fi in fata, va predica ca si cum ar fi el, dar nu e el in fata voastra, este o holograma. Sunt un fel de raze, deci, care e o tehnica speciala care se proiecteaza imaginea in tri-dimensional, ca si cum tu esti, dar nu esti tu. Va trebui, inainte de a incepe slujba, sa dati mana cu celalalt, sa vedeti, nu-i o holograma? E el? E ea? Deja sunt biserici care aplica asta. E un ecran special. Se transmite live, nu-ti dai seama ca e real sau nu e real, de la o anumita distanta, evident. Tehnica va avansa enorm in toate domeniile.
Traim, asadar, cum spunea cineva, intr-o lume botezata in tehnica, scufundata in tehnica. Depindem de tehnica- consilierii, functionarii nu mai sunt angajati fara sa stie la computer, fara sa stie sa manuiasca tehnica. Inainte, te intreba daca stii sa scrii. Acuma te intreaba daca stii la computer, asa te angajeaza mai usor. S-au schimbat vremurile. Nu-i asa?
Se pune problema, ca si copiii, la scoala, sa nu mai invete caligrafia. Dar, trebuie sa stie sa lucreze cu computerul, sa tasteze la computer. Caligrafia va fi optionala. Cand va trebui sa se semneze, ori cu amprenta, ori cu retina sau isi pune o parola si asa s-a semnat. Toate se schimba. E buna tehnica. Evident e ca cele mai multe semne sunt ca aceasta tehnica e buna, slujeste foarte bine. Avantajele sunt foarte mari si n-am sa ma ocup astazi de avantajele tehnicii. Am sa mentionez cateva avantaje, dar ma voi ocupa mai mult cu partea periculoasa a tehnologiei.
Beneficii ale tehnicii
Sa consemnam totusi cateva beneficii ale tehnicii:
(1) Comunicarea. Tehnologia te ajuta la comunicare. Putem vorbi unii cu altii de la orice distanta. . Daca apare un pericol, ai un telefon mobil la tine, suni: “Vezi, ca am probleme cu inima.” Sau: “Am nevoie urgent de un medicament…” Sau: “Trebuie sa vii acasa, pentru ca arde casa…” Imi imaginez cat de important poate fi un telefon. Sunt tot felul de istorii, deja, cand oamenii au fost salvati datorita unui telefon mobil. Comunicarea in toate domeniile. Scoala beneficiaza extrem de mult de comunicare. Se spune ca toata scoala se muta in virtual. Avem deja sectie de Teologie, la Bucuresti, de invatamant de la distanta. Nu trebuie sa fii prezent. Ti se dau cd-uri sau dvd-uri acasa, sa asculti sau sa vezi anumite cursuri cu aceeasi profesori. Stai acasa si vizionezi. Asculti ca si cum ai fi prezent la un curs. Iti pui cursul de cate ori vrei, sa-l inveti bine. Apoi vii la un examen. Sunt deja scoli care nici macar odata n-au vazut studentii la fata.
Totul se face online. Pana si examinarea se face cu anumite parole speciale, poate profesorul sa stie ca tu esti, nu altul. Altii, trebuie sa se filmeze in timp ce dau examenul. Uitati, numai la bacalaureat. Ce mult ne ajuta la bacalaureat camerele de video. Dintr-o data s-au injumatatit numarul celor care au luat bacalaureatul. Va dati seama? Ajuta la etica. Ajuta la morala, morala natiunii. Deci, poti sa spui ca sunt avantaje in comunicare.
(2) Educatia. Am mentionat deja al doilea- educatia, foarte important domeniu.(Vezi punctul nr. 1)
(3) Dialogul, interactiunea. Apoi, un alt avantaj important este dialogul, interactiunea. Poti sa comunici cu oricine, sa dialoghezi, sa interactionezi, cu institutii, cu persoane.
(4) Limitarea suferintei. Apoi, un domeniu foarte important este limitarea suferintei cu ajutorul tehnicii. Medicii, in special, se bucura de avantajele tehnologiei. Se fac implanturi de toate felurile. Se fac operatii de catre roboti deja. Robotul iti face operatie. Sunt organe care se pot inlocui cu organe artificiale. Mare avantaj.
(5) Democratia. Un alt domeniu in care e avantajos sa ai tehnologie este democratia. Democratia, adica vocea poporului. Se stie, de ex. , ca anumite revolutii sociale si politice, care au avut loc in partea de Nord a Africii- Libia, Egipt, apoi Siria si in alte tari, au fost determinate de tehnologie. Adica, tinerii, barbati si femei s-au mobilizat sa se stranga in anumite locuri cu ajutorul smsurilor, mesajelor trimise pe telefon. Politia, securitatea cum am spune noi, urmarea agitatorii, cei care ii strangeau pe altii la demonstratii si ii mobiliza, politia ii bloca. Dar, cand cu telefonul mobil, nu mai ai ce sa faci nimic. Erau codificate toate mesajele si se trezeau in mijlocul orasului in Cairo, zeci, sute de mii de oameni. De unde au aparut? Cu ajutorul tehnicii. Deci, tehnologia foloseste si la democratie. Si uitati si astazi, in tara noastra, de cati corupti nu scapam cu ajutorul tehnologiei? Au fost inregistrati. Dovada-i acolo.
(6) Creativitatea. Inca un domeniu foarte interesant, in care e avantajul tehnologiei este creativitatea. Tehnologia, sa stiti, ca nu analfabetizeaza, adica nu te face sa nu stii cum sa vorbesti, ce sa scrii. Toate sondajele la copii, care sunt acuma in primii ani de scoala, arata ca tehnologia incurajeaza creativitatea, nu o descurajeaza. Sunt alte pierderi, cum vom vedea, in alta zona, la educatie la copii, la dezvoltarea lor. Dar, stimuleaza creativitatea si nu numai la copii. Tinerii, ce sa mai zic? Sa stiti ca IT-sti, adica, cei care folosesc aceasta tehnologie noua in industria tehnologica sunt foarte bine cautati. Au printre salariile cele mai mari din lume, cei care lucreaza in domeniul tehnologiei. Depinzi tot mai mult de ei. Si Romanii sunt creativi. Daca vreti, va dau niste nume de hackeri romani care au intrat pana si la NASA, la Americani. Moldoveni de-ai nostri. Au patruns pana la secretele Americii. Bine, fac inchisoare unii dintre ei acuma. E adevarat, ca n-ai voie. Dar, arata, baieti e 15, 16, 20 de ani, care dau peste cap banci, sisteme de securitate, pana si sisteme compleze, cum ar fi acel spatial (NASA) sin America. Deci, nu poti sa spui ca limiteaza creativitatea. Dar, vom vedea, pericolele sunt mai maridecat avantajele, decat beneficiile.
Noile elemente aduse in lumea noastra de tehnologie
Si acuma, inante de a vorbi despre pericole, doar, vreau sa spun asa, ca tehnologia a adus niste elemente noi in lumea noastra. Care sunt?
(1) A creat lumea virtuala. Tehnologia a creat o lume noua. Pana acuma stiam de lumea reala, asta de carne, de obiecte, e lumea reala. Ne auzim, ne vedem, prin cele cinci simturi. Comunicam, . E lumea reala, e lumea noastra. Nimeni n-a prea interferat cu ea. Dar, ne trezim de cativa ani ca mai exista o lume in care se retrag toti mai multi. Lumea virtuala se numeste. Cuvantul virtual inseamna ireal. Adica, este o lume noua care in principiu exista, dar nu este masurabila cu aceleasi sisteme de masura pe care le aplicam in lumea reala. In lumea virtuala sunt alte legi. Functioneaza altfel. Multe dintre experientele pe care le au unii in lumea aceasta virtuala, le afecteaza lumea reala. Dar si traiesc la anumite momente ale vietii, evenimente, care nu au nimic de-a face cu realul.
Este o lume noua. Cum spunea acelasi sociolog, care am mentionat: mediul e mesajul. O lume in care nu exista frontiere, asa cum avem la noi. Te duci intr-o tara, poti fii controlat la granita, verificat. In lumea virtuala, nu exista granitele acestea. Foarte rar cand intervin guvernele, ca sa opreasca anumite acte teroriste, de ex. sau pedofilia sau lucruri grave. Dar, miliarde de oameni si miliarde de mesaje sunt in fiecare zi, saptamana, luna, cine le poate verifica? Deci este o lume permeabila, maleabila, interactiva.
Cineva spunea ca tehnologia astazi e ca aerul. Sau, candva se spunea: cuget, deci exist. Astazi, se spune: comunic, deci exist. Lumea n-a fost nicicand mai mica, datorita tehnologiei. Am si niste statistice aici
Dintre aproape 1 miliard de utilizatori acuma pe internet:
73% dintre ei sunt activi pe internet aproape zilnic.
45% dintre ei si-au creat propriul blog, propriul sait, tradus- loc virtual.
82% dintre ei au vizionat video clipuri din acestea mereu.Pe Facebook te intalnesti cu imagini miscatoare. Deci, nu mai imagini statice, sa vezi poze. Ai filme, scurte, lungi, ce vrei. Aproape ce vrei este acolo.
Dar sunt si niste statistici groaznice in lumea aceasta virtuala. In 2010 s-a facut o statistica in Romania si s-a descoperit ca 22% dintre copiii romani, care sunt pe internet, si-au dezvaluit identitatea, date personale, numarul de telefon de acasa, adresa unde stau:
19% dintre copiii romani au spus ca au fost expusi la imagini sexuale online.
32% dintre acesti copii cu varste intre 11-16% au recunoscut ca au avut tot felul de experiente excesive pe internet. Si-au neglijat prietenii, temele, somnul,
84% dintre copii dintre copii recunosc ca au folosit internetul ca sa-si faca temele.
74% recunosc ca se joaca aproape zilnic un joc pe internet. Trei din patru se joaca pe internet.
92% dintre copii intra pe internet cel putin saptamanal.
57% intra zilnic. Dintre parintii copiilor care au fost expusi la imagini cu continut sexual, – atentie: dintre parinti care au copii si s-au uitat pe internet la imagini sexuale, jumatate dintre parinti nu au stiut acest lucru. Un adevar. Asa au recunoscut copiii. Acest sondaje facut pe copii. Ei au spus asta.
Deci, avem o lume noua. Ati inteles, dar este o lume fara granite. Poti sa fii cine vrei pe internet. Sa ai un nume- nici nu banuiesti cine e in spatele numelui aceluia. Un coleg pastor mi-a recunoscut odata si mi-a povestit cum pe internet a conversat cu cineva despre biserica pe care o pastorea. Si cel cu care dialoga, a inceput sa-i spuna lucruri din biserica, pe care numai cine-i in biserica le stie. Si a inceput sa-l atace pe pastor, sa foloseasca un limbaj foarte dur, urat si lucruri neplacute. Sa fac istoria scurta, in final, pastorul descopera ca cel cu care discuta pe internet era un baiat de 14 ani din biserica lui. Nu-i spunea lucrurile pe fata, dar pe internet si-a permis sa i le spuna, niste lucruri si urate. A fost socat. A fost socat de limbajul lui, de atitudine. E ceva nou, adica, noi n-am avut pana acuma. O lume noua si o lume periculoasa.
2) A creat o terminologie noua. Lumea internetului sau tehnologia ne da o terminologie noua. Folosim termeni noi. Daca n-ati auzit de email, va spun eu ce este: posta electronica. Chat – ati auzit de chat? Chatuiesc. . Chat inseamna conversatie. Grupuri de conversatie pe internet. Video conferinte – asta trebuie sa stiti. Wikipedia , Youtube, Facebook, Google, sau Goagal – varianta bucuresteana, Damboviteana. Vedeti? Terminologie noua. Dar, nu numai atat, astea sunt uzuale. Stiinta care se ocupa cu lumea asta tehnologica se numeste cibernetica. Vine dintr-un cuvant grecesc “kybernetike” care inseamna abilitatea de a indruma, de a conduce. Este stiinta care cauta principiile prin care masinile automate pot influenta oamenii vii. Cibernetica. Adica, sa te determine sa faci ce vrea masina.
De aceea au aparut si termeni noi. Adica, lumea de astazi, se spune ca nu mai este homosapien, ci robosapiens. Fiinte robotice, jumatate oameni, jumatate roboti. Si asta, sa stiti, ca se prevede. Mai multe organe din noi, se spune, ca vor putea fi inlocuite deja. Deja se stie ca poti sa ai o inima artificiala, rinichi artificial, mai greu va fii cu creierul, dar deja sunt solutii partiale, asa. Ei, sa stiti ca cei care se ocupa de lumea asta virtuala de incurajarea descoperirilor tehnologice se numesc tehnoutopici. Deja exista tehnoutopia. Foarte agresivi in ce fac ei si ei cred ca trebuie sa fim deschisi la orice descoperire tehnologica.
Si cred ca se va ajunge, la un moment dat, la posibilitatea ca sa iti poti descarca memoria, amintirile, emotiile, pe hard disk. Sa avem un fel de port usb, sa te legi la computer si creierul sa transmita informatii printr-un mecanism special, program special pe computer. Se intampla ceva cu tine, toata memoria ta este stocata undeva. Nu ti-o pierzi, nici amintirile. Pana acolo se merge, ca se spune ca ve putea descarca si constiinta pe hard disk, pe computer. Radem asa, cu subinteles, dar, nu stiu cat de departe suntem de asta.
S-a mers foarte, foarte departe. Ati auzit de clonare? Sa dublezi. Intai s-a facut experiment cu o oaie, pe care o chema Dolly. Si au facut o dublura a ei stiinta. Si cand s-a pus problema, sa se aplice metoda aceasta de clonare la oameni, s-a oprit experimentul. Sper… Pentru ca nu stii daca experimentul facut pe animale functioneaza si la oameni. Poti sa ai parte de monstri, sa nasti dubluri, dar nu sanatoase, nu nromal, este artificial totul. Si atunci au intervenit guvernele cele mai puternice din lume si s-a oprit clonarea. Mult prea mare pericol. Dar, deja s-a incercat. Trebuie sa intelegeti, ati auzit de clonare pana nu de mult? Nu. Vedeti? O noua terminologie.
Exista si alti termeni de genul digital native – nativi digitali. Se spune ca nepotii mei, de ex. sunt deja din generatia Y, generatia nativilor, nascutilor digitali. Se nasc cu inclinatia aceasta spre tehnica. Si nu-s departe de adevar. Acum trei ani de zile, la doi anisori, poate chiar mai repede, stia sa intre pe telefonul mobil al mamei sau tatalui si sa intre pe internet, sa-si caute desenul animat potrivit si apoi sa-l salveze in favorites. Acolo, sub ochii nostri. Aproape ca stia mai multe decat stiam noi. Din intuitie, ca, doar n-a facut scoala la 2 anisori. Au ceva deja acesti copii, au o inclinatie spre aceasta lume. Si v-as mai da – n-ati auzit de ciberhondrie? Este boala mileniului III, se spune. E boala, cand te duci de cateva ori pe luna, pe internet, sa cauti informatii medicale despre anumite boli si sa dai mai mult credit informatiile pe internet, decat sa te duci la doctor sa le gasesti. Da, e un fel de moda-boala, se spune, ciberhondrie. Dar, asta, sper ca nu o aveti. Medicii va trebui sa se pregateasca sa faca altceva, internetul le va da la toti solutii. Putin credibil asta, dar iata ca sunt care beneficiaza de avantajele tehnologiei.
(3) A adus o gandire noua. In al treilea rand, lumea tehnologica a adus o gandire noua. Nu doar e o lume noua, cu limbaj nou, ci este cu o gandire noua. Este o conceptie noua, foarte optimista. Se spune ca aceasta gandire este postumanista. Gandire postumanista- deja noi suntem intr-o perioada in care nu mai putem fii numiti oameni, asa cum am fost numiti pana acuma. Suntem o combinatie de masina si om. Iubim aceasta lume tehnologica, ne place de ea, nu putem scapa, si ne va domina. Si daca ati vazut candva filme din astea stiitifico-fantastice, cand robotii conduc lumea, nu suntem tare departe de asta, pentru ca un robot este invatat, e adevarat, de om, dar la un moment dat, el poate sa functioneze singur. Pe drum, odata, ascultam la radio cum canta la vioara un robot prin anumite semnale, sigur, ca nu-i om. Nu-i viu, evident. I s-au dat niste informatii. E ca un instinct deja din care lucreaza. Stie cum sa reactioneze la anumita miscare, la un anumit sunet,
E o gandire noua si multi zic, sunt optimisti, cred ca aceasta gandire este cea mai buna si asta-i linia pe care trebuie sa mearga omenirea. Este o mutatie mentala, pe care, in special televiziunea, ecranul a adus-o in fizicul omenirii. O mutatie de gandire. Adica, totul in gandirea noastra se schimba. altfel vedem lucrurile, de cand cu tehnologia si tot mai mult depindem de ea, din pacate.
(4) A creat o atitudine noua. Al patrulea lucru e o atitudine noua, care aduce aceasta lume tehnologica. Ne-am schimbat viata, atitudinea fata de viata, filosofia de viata. Lumea s-a facut imagine, spunea un filosof francez. Lumea s-a facut imagine. Inainte, stiti cum era? Lumea era Cuvant. Acuma, lumea e tot mai mult imagine, nu cuvant. Domina imaginea. Ce prefera oamenii astazi? Sa asculte? Sa mearga la o sala de spectacol sa asculte pe cineva? Foarte putini mai sunt din acestia, dar stau ore intregi in fata ecranului- ca-i televizor, ca-i internet. Noi suntem acestia. De aceea, sunt tot felul de pareri, unii pro, unii contra.
Suntem tehnosecularizati, adanciti in tehnologie si evident, Dumnezeu, are foarte putin loc in lumea aceasta. Acum, ma mut la efecte…
A. e o puștoaică isteață de’a unșpea. E filolog, e blogger, dar și hipster. Și parcă rocker. Fumează, înjură ca băieții și scrie. Destul de des și de bine. Argumentat filozofic. Dar și poetic. Știe ceva limbi străine, dar trăiește singuratică. Părinții nu cred că stau prea mult prin preajma-i. Au job-uri înalte. Funcții. Bănet. A. are nevoie de iubire. De conversații dulci. De siguranță. (Asta am înțeles citind-o pe blog).
Îi place cum scriu. M-a citit pe net. Prin urmare, a îndrăznit să mă întrebe într-o zi: “Având în vedere că tu ești bărbat, te rog să mă sfâtuiești într-o problemă. Zilnic, când merg la liceu cu tramvaiul, călătorește și o femeie foarte frumoasă. Mă privește atentă tot timpul. Insistent. Astăzi, ea a urcat în urma mea. Eu am stat jos. Ea în picioare. M-a privit încontinuu în ochi. Mi-a scanat orice mișcare. Cum sâ procedez cu ea?”.
Ca să-i răspund întîi m-am rugat. Fără Dumnezeu nu găsești răspunsuri exacte. Mai ales când ai întrebări inexacte. Un copil mic nu poate colora prost, așa cum nici un copil al lui Dumnezeu nu se poate ruga prost.
“A, nu mi-ai scris vârsta ei, i-am răspuns. Dacă-i tânără ori bătrână. Poate că e o femeie ce-a suferit un necaz, un eșec. Poate e decepționată de cei din jur. O fi având o povară și vrea să se descarce cumva. Caută un om de încredere. Și cum vede în tine o fată drăguță…
Ori poate că este pe… invers. Sper însă să mă înșel. Atunci, ea își caută victime… Ce te sfătuiesc? Când va urca mâine în tramvai tu scoate din geantă o Biblie mică, și citește în ea. Ea se va apropia din nou, și dacă va vedea că citești Scriptura, dacă are o povară de împărtășit o va face. Va spune “e o fată credincioasă, am curaj să mă descarc, nu mă va trâda, nu e ca alții”. Oamenii caută proptele în jur. Prin urmare, îți vei câștiga o prietenă.
Dacâ e însă o femeie cu patimi trupești extreme, când va vedea că citești Biblia se va depărta singură. Va spune în sinea ei: “asta e credincioasă, nu-mi merge, n-o pot corupe”. Și, vei scăpa de un agresor. Și de o eventuală tâmpenie!”
A doua zi, adolescenta condeier-virtual îmi răspunde: “O, scuze, am uitat că tu ești pastor, că ești credincios. Nu ai înțeles nimic din ce am scris. De fapt, eu sunt… bisexuală!” Și de atunci, A. nu mi-a mai scris niciodată… Biblia o depărtase de mine.
Citiți Scriptura! Purtați-o la dvs. Biblia e cartea care vă îndepărtează de păcat. Sau păcatul vă va îndepărta de Biblie.
Care ar trebui să fie criteriile după care ar trebui să-şi aleagă îmbrăcămintea sau să se îmbrace un creştin?
Sunt câteva principii care ar trebui să guverneze deciziile pe care le luăm atunci când ne achiziţionăm haine sau accesorii. Principiile se aplică şi la purtarea hainelor deja achiziţionate. Iată câteva dintre aceste principii:
1. Ne îmbrăcăm nu doar pentru a ne plăcea nouă sau altora, ci şi pentru Dumnezeu
În îmbrăcăminte, ca şi în alte lucruri, este privilegiul nostru de a onora pe Creatorul nostru. El doreşte ca hainele noastre să fie nu doar curate şi sănătoase, ci şi potrivite şi ordonate. (E. G. White – Educaţie, 248)
2. Modestia trebuie să ne caracterizeze şi când e vorba de ţinută
Femeile noastre să se îmbrace simplu, aşa cum multe o fac, cu materiale de bună calitate, durabile, potrivite pentru vârsta lor, iar preocuparea pentru îmbrăcăminte să nu umple toată mintea lor. Femeile să se îmbrace cu simplitate, modestie, cu ruşine şi sobrietate. Să dăm lumii o ilustraţie a împodobirii interioare cu harul Dumnezeu.
3. Hainele trebuie să fie permanent curate. Murdăria nu înseamnă modestie
Ordinea şi curăţenia este legea cerului; pentru a fi în armonie cu rânduiala divină, este datoria noastră de a fi curaţi şi cu o înfăţişare plăcută. (Testimonies for the Church, Vol. 4, p.142, 143.)
4. Hainele trebuie să fie ordonate, de bun gust şi durabile
Simplitatea în îmbrăcăminte va face ca o femeie sau un bărbat cu bun simţ să apară în cea mai favorabilă lumină. Noi judecăm caracterul unei persoane după stilul de îmbrăcăminte. Gătelile bătătoare la ochi trădează vanitatea şi slăbiciunea. O femeie modestă şi evlavioasă se va îmbrăca modest. Un gust rafinat şi o minte cultivată se vor descoperi în alegerea unor haine potrivite şi simple.
5. Hainele trebuie să asigure sănătatea trupului
În toate privinţele, îmbrăcămintea trebuie să fie sănătoasă. Mai presus de toate, Dumnezeu doreşte ca noi să fim sănătoşi la trup şi suflet. Iar noi trebuie să lucrăm împreună cu El atât pentru sănătatea sufletului, cât şi a trupului. Ambele sunt favorizate de o îmbrăcăminte sănătoasă. Îmbrăcămintea trebuie să aibă graţia, frumuseţea şi caracterul adecvat simplităţii naturale. (E.G. White – Îndrumarea copilului – pag. 399)
6. Alege hainele potrivite cu ceea ce eşti şi ceea ce faci
Este întotdeauna bine să fii îngrijit şi îmbrăcat corespunzător, într-un fel care să se potrivească cu vârsta şi cu ocupaţia. (E. G. White – Educaţie, 248)
7. Hainele trebuie să fie frumoase şi simple
Poporul lui Dumnezeu ar trebui să facă economii stricte în cheltuirea mijloacelor lor, ca să poată avea ceva pe care să-l aducă la El, spunând: „Din mâna Ta primim ce-Ţi aducem”. Astfel, ei Îi oferă lui Dumnezeu recunoştinţa pentru binecuvântările primite de la El. De asemenea, în acelaşi mod, ei îşi strâng comori lângă tronul lui Dumnezeu.
Mari sume de bani se cheltuiesc pe îmbrăcăminte, bani care ar fi putut fi folosiţi pentru a hrăni pe cei înfometaţi şi a îmbrăca pe cei ce suferă de frig. Mulţi dintre cei pentru care Hristos Şi-a dat viaţa abia au suficient din cele mai ieftine şi obişnuite haine, în timp ce alţii cheltuiesc mii de dolari în eforturile de a satisface cerinţele fără de sfârşit ale modei. (Solii către tineret – pag. 314)
8. Caracterul este expus prin îmbrăcăminte
Caracterul unei persoane se judecă după stilul în care se îmbracă. Un gust rafinat, o minte cultivată se va descoperi prin alegerea unei vestimentaţii simple şi adecvate. Când este unită cu modestia comportamentului, simplitatea decentă în îmbrăcăminte va avea un mare efect, învăluind o tânără în acea atmosferă de reţinere sfântă, care va constitui pentru ea un scut ce o va feri de o mie de primejdii. (E. G. White – Educaţie, 248)