Pacea Domnului – un strigăt de luptă?


053-double_hander1

Sigur vi s-a întâmplat și vouă. Te întâlnești cu cineva din biserică pe stradă, la poștă, la bancă sau la dentist și îl saluți politicos cu ”Bună ziua!” Sau ”Servus”, cum se zice pe aici prin Ardeal, sau ”Salut” sau orice altă formă de a da binețe, iar omul să îți trăsnească un: ”Pacea domnului”, cu toată patima, mândria și puterea, evident arătând fără echivoc sfințenia Sa, dar și disprețul pe care îl meriți, pentru că nu ești la fel de sfânt și că ”te rușinezi de Domnul”.

Așa că, asumându-mi riscul de a fi iarăși deranjant, abordez o temă de mare sensibilitate pentru noi și anume formalismul dus la rang de evlavie. Un soț tânăr căsătorit era la o cofetărie, împreună cu colegii de facultate. Serbau 10 ani de la terminarea facultății la un suc și o prăjitură. În cadrul acesta intră și fratele socrului său, pe care bărbatul nostru îl salută politicos cu ”Sărut mâna” și ”Bună ziua” pe un ton moale, ca într-un loc public. Numa că, înalt prea sfinția sa, prezbiter al bisericii neoprotestante din localitate, se simte ofensat ca un înalt prelat, căruia nu i s-a spus Sărut-mâna părinte și se sesizează zicând un ”PACEA DOMNULUI TINERE”, pe care să îl audă nu toată cofetăria, ci și cei care treceau prin fața ei. După asta îl ia public la mărunțit, că îi este rușine de evanghelie, că îi este rușine de frați, că și Fiul se va rușina de el și intuiți celelalte texte sfinte folosite.

Omul nostru, om cu mare bun simț și bine văzut în localitate, a fost pur și simplu strivit de pocăința și evlavia lui ”big brother”, a cărui sfințenie avea tone bune. Totul s-a terminat cum nu trebuia. Omul nostru a fost foarte afectat emoțional, a încercat o reacție, dar nu a fost în stare și i-au dat lacrimile cât de mare era. Lucru penalizat drastic de preasfințitul prin expresia ”așa, pocăiește-te, și Domnul te va ierta”. Ce a fost aiurea, pentru că trebuia să se întâmple pe dos, e că a fost îmbărbătat, îmbrățișat și încurajat de colegii săi, lucru ce trebuia făcut de fratele său. Atunci, fiind la a patra situație aproximativ similară, bărbatul a luat o decizie drastică, s-a dezis de așa frați. Bineînțeles că toată biserica îl condamnă acum, dar nimeni nu are nimic de spus despre ”big brother”. Acum omul nostru frecventează o altă biserică neoprotestantă, de la câteva localități depărtare.

Am scris mai cu amănunte exemplul ca să putem observa câte ceva din el. E drept, e mai spre extreme, dar se întâmplă destul de des, fiți pe pace.

Nu am nimic cu salutul ”Pacea domnului”, nu cu el am eu treabă în dimineața asta, ci cu sfințiile noastre, care îl folosim de foarte multe ori mecanic și nimicitor. Unii frați și unele surori, cred că spunând tare și răspicat oriunde ”PACEA DOMNULUI” îi fac un serviciu lui Dumnezeu, îl onorează pe Dumnezeu, îl slăvesc pe Dumnezeu. În realitate concepția e falsă. Pacea Domnului va rămâne un salut și o urare, cum sunt și alte forme de salut dar care, are un anume efect dacă acel salut e spus cu o inimă bună și iubitoare. Nu poți spune cuiva pace, dacă în inima ta e război și să ai pretenția ca el să capete pace. A mai spus cineva așa dar a spintecat pântecele ”fratelui” cu cealaltă mână.

Mai mult face un ”Bună ziua”, sau un ”salut prietene” din inimă decât un ”Pacea domnului” din orgoliu. Mai mult face un salut cu privirea sau mâna, decât o zbierătură aiurea de dragul de a fi auzit. Mai mult face bunul simț când intrăm în anumite medii, decât pacea pe care putem noi să o dăm aducând prin ea tulburare. Uneori, salutul ”Pacea Domnului” provoacă doar tulburare și răzvrătire, de aceea e nevoie de înțelepciune, bun simț, respect pentru oameni și valorile lor și considerație pentru om în primul rând nu pentru datini și tradiții.

Un medic destul de cunoscut din vestul țării, avea la ușă zilnic câte 30-40 de oameni, pentru că era apreciat pentru rezultatele sale. În ecuația asta apărea câte un bizon, cu pretenții de frate, care trecea de toți, deși nu era primul, bătea la ușă și îl saluta voios și apăsat dar și condamnator cu ”Pacea Domnului frate doctor, Domnul să vă binecuvinteze!” Nenea doctorul însă, nu e ca tânărul de mai sus și îl lua frumos cu un sec: ”vă rog să vă respectați rândul dacă chiar sunteți frate” să vezi supărare, nervi, vorbire de rău, dar le trecea.

Ce vreau să spun este că, avem nevoie de înțelepciune în interacțiunea cu oamenii. Salutatul cu ”Pacea Domnului” nu indică pocăința noastră, ci poate indica mai degrabă fanatismul dacă nu îl folosim cum, cât și unde trebuie. La fel de benefic este orice alt salut, care denotă respect sau gânduri bune. Nu vă jigniți unul pe altul prin folosirea de versete sau saluturi biblice, nu la asta am fost chemați. Dacă sunteți în locuri publice, fiți cu bun simț, nu se vor pocăi oamenii de pe strada aceea, că tu saluți cu ”Pacea Domnului” sonor. Dacă mergeţi la un medic, funcționar, avocat, la un frate sau soră la lucru sau în orice altă instanță unde lucrează pocăiți, nu faceți omul acela să regrete că ați venit pe acolo. E strict problema lui dacă evanghelizează sau nu colectivul. E strict problema sa, dacă își declară credința sau nu, nu e treaba ta să te duci să pui în ordinea ta lucrurile. În plus unii evanghelizează prin viața lor, prin sfințenia lor trăită și nu prin cuvinte.

Mare mare înţelepciune trebuie să avem, ca să nu facem Numele Domnului să fie grăit de rău. Și o asemenea purtare, poate face numele să fie grăit de rău.

http://www.filedinjurnal.ro/

De ce nu se abordeaza pacatul avortului in bisericile noastre?


girl church pray

Citeste si AVORTUL IN BISERICILE NOASTRE – Secretul rusinos al avortului marturisit in Biserica:  O discutie publica despre avort aduce vindecare si De ce Mars Pentru Viata?

Mergand prin biserici in ultimii 13 ani am vazut gravitatea acestui pacat in biserici. Am vazut femei si barbati obositi si macinati de povara pacatului avortului pe care o poarta de ani de zile, unii chiar 30-40 de ani.

….multumesc unora —-(va stiti) care de ani de zile sprijinesc lucrarea MAMI/Iochebed financiar si in rugaciune. La fel si micului numar de pastori care ne sprijinesc impreuna cu bisericile pe care le pastoresc.

Cu riscul de a primi telefoane sau email pe privat am sa fiu directa. In bisericile noastre nu se abordeaza pacatul avortului, dar bisericile sunt pline de surori si frati care sufera in urma acestui pacat. Sunt surori si frati care slujesc Domnului cu frana pusa si aici este durerea cea mai mare. Mergand prin biserici in ultimii 13 ani am vazut gravitatea acestui pacat in biserici. Am vazut femei si barbati obositi si macinati de povara pacatului avortului pe care o poarta de ani de zile, unii chiar 30-40 de ani.

La cele 7 centre MAMA/Iochebed din Romania in ultimii 13 ani au venit la consiliere femei de toate confesiunile si acolo am vazut pe viu. Ceea ce eu si cu Luci Petrila tot spunem nu este ceea ce citim in anumite articole ci ceea ce vedem cu adevarat in camera de cosiliere. Vedem pe viu ce poate sa faca avortul in viata credinciosilor (evanghelici, nu este o denominatie mai sfanta de cat alta). Stam de vorba cu conducatorii bisericilor sau chiar cu conducatorii Asociatiilor sau a Uniunilor si nu se intampla nimic. Fratii pastori cred ca noi vrem sa aducem un nume rau peste biserica, vrem sa le stricam IMAGINEA. Fratilor IMAGINEA este deja stricata, de ce ne mai tot inselam?!

Cand fetele noastre (de la pastori, membri din comitet sau a membrilor din biserica) sunt insarcinate, cand sunt fortate si duse sa faca avort ca sa nu strice imaginea familiei. Cand surorile plang ca sunt fortate sa faca avort pentru ca sotul nu mai vrea sa hraneasca inca o gura. Si uite asa noi credem ca suntem bine si NU SUNTEM BINE FRATILOR. Este timpul sa luam o atitudine corecta fata de aceasta plaga a avortului, sa RUPEM TACEREA, sa spunem lucrurilor pe nume si sa venim in ajutorul celor care sufera in urma avortului! Cei tari trebuie sa ii ajute pe cei slabi. Si mai este si urmatorul aspect, maine se poate intampla in familia ta. Dupa toate statisticile care exista fiecare roman poarta cel putin un mort in spate, fiecare dintre noi suntem direct sau indirect afectati de pacatul avortului.

TACEREA se poate rupe prin felurite moduri. Cel mai proaspat” Marsul Pentru Viata” care a avut loc astazi in multe orase din Romania. Prin a crea mediu unde fratii sa vina si sa marturiseasca pacatul avortului.

Pacatul avortului nu este un pacat de neiertat, numai pacatul nemarturisit nu este iertat. “SANGELE LUI ISUS CRISTOS NE CURATESTE DE ORICE PACAT” NE CURATESTE SI DE PACATUL AVORTULUI. Si haideti sa nu mai clasificam pacate mari sau mici, pacatul ramane pacat. Poate vei zice ca eu nu mi-am ucis copilul prin avort, dar oare de cate ori ai spus cuvantul “prostule” (Matei 5:22). Sa nu fim aspri in ai judeca ci grabnici in ai ajuta in restaurare si recuperare. Nu este prea tarziu fratilor, avem nevoie de un Neemia, de un Daniel, care sa vina si sa mijloceasca la Dumnezeu pentru Romania! Avem nevoie sa ne schimbam atitudinea, sa ne intereseze ce zice Domnul despre noi, nu ce vor zice fratii. Fratii tot frati vor fi, unii vor crucifica iar alti vor incerca sa vina in ajutorul celor in nevoi. TU DIN CARE CATEGORIE VREI SA FII????

Toti ne dorim o schimbare in biserici, toti vrem TREZIRE, dar exista o conditie. Isaia 1:13-18

Iata textul mentionat de sora Miorika:

13. Nu mai aduceţi daruri de mîncare nefolositoare, căci Mi-e scîrbă de tămîie! Nu vreau luni noi, Sabate şi adunări de sărbătoare, nu pot să văd nelegiuirea unită cu sărbătoarea!
14. Urăsc lunile voastre cele noi şi praznicele voastre; Mi-au ajuns o povară, nu le mai pot suferi.
15. Cînd vă întindeţi mînile, Îmi întorc ochii dela voi; şi ori cît de mult v-aţi ruga, n-ascult: căci mînile vă sînt pline de sînge!”
16. “Spălaţi-vă deci şi curăţiţi-vă! Luaţi dinaintea ochilor Mei faptele rele pe cari le-aţi făcut! Încetaţi să mai faceţi răul!
17. Învăţaţi-vă să faceţi binele, căutaţi dreptatea, ocrotiţi pe cel asuprit, faceţi dreptate orfanului, apăraţi pe văduvă!”-
18. “Veniţi totuş să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cîrmîzul, se vor face albe ca zăpada; de vor fi roşii ca purpura, se vor face ca lîna.

In lupta pentru viata,
Miorika Cristea
(Sora Miorika impreuna cu sora Lucia Petrila, din Hollywood, Florida, sunt cele care au deschis Organizatia M.A.M.I., Mercy’s Action Mission, Inc., si lucreaza in special in Romania.).

Citeste  aici un rezumat din acest video, in care Luci Petrila si Pastorul Titus Coltea discuta misiunea M.A.M.I la Biserica Emanuel Sibiu, unde e Pastor Nelu Brie – https://rodiagnusdei.wordpress.com/2015/01/26/titus-coltea-la-biserica-emanuel-sibiu/

  1. Luci Petrila – la minutul 1:42:20
  2. Titus Coltea – la minutul  1:35:52

Luci Petrila & Titus Coltea

la Biserica Penticostala Emanuel Sibiu

Cine este Duhul Sfânt?


Întrebare: „Cine sau ce este Duhul Sfânt? Am văzut numele / sintagma aceasta în mai multe locuri pe site-ul vostru.”

Răspunsul nostru: Duhul Sfânt este o Persoană reală, care a venit să locuiască cu cei care-L urmează pe Iisus Hristos, după ce Acesta din urmă a înviat din morţi şi S-a urcat la Ceruri (Faptele Apostolilor 2). Iisus le-a spus ucenicilor Săi…

„Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor (greceşte: paraclet, apărător, ajutor), care să rămână cu voi în veac; şi anume Duhul adevărului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru că nu-L vede şi nu-l cunoaşte; dar voi Îl cunoaşteţi, căci rămâne cu voi şi va fi în voi. Nu vă voi lăsa orfani, Mă voi întoarce la voi.” (Evanghelia după Ioan 14:16-18)

Duhul Sfânt nu este ceva vag, o umbră diafană, nici o forţă impersonală. Ci este o Persoană egală în toate privinţele cu Dumnezeu Tatăl şi Dumnezeu Fiul. Este considerat cel de-al treilea Membru al Dumnezeirii. Iisus le-a spus ucenicilor Săi…

„Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei şi le-a zis: «Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.» (Evanghelia după Matei 28:18-20)

Dumnezeu este Tată, Fiu şi Duh Sfânt. Toate caracteristicile divine atribuite Tatălui şi Fiului sunt atribuite în aceeaşi măsură şi Duhului Sfânt. Când cineva se naşte din nou, prin credinţa în Iisus Hristos şi primirea Acestuia în viaţa şi în inima sa (Evanghelia după Ioan 1:12-13; Evanghelia după Ioan 3:3-21), Dumnezeu vine să locuiască în acea persoană prin Duhul Sfânt (1 Epistolă către Corinteni 3:16). Duhul Sfânt are minte (1 Epistolă către Corinteni 2:11), sentimente (Epistola către Romani 15:30) şi voinţă (1 Epistolă către Corinteni 12:11).

Unul dintre rolurile principale ale Duhului Sfânt este de a „da mărturie” despre Iisus Hristos (Evanghelia după Ioan 15:26, 16:14). El le vorbeşte oamenilor direct în suflet despre adevărul lui Iisus Hristos. Duhul Sfânt este şi Cel ce-i învaţă pe credincioşii creştini tot ceea ce trebuie să ştie (1 Epistolă către Corinteni 2:9-14). El le descoperă voia lui Dumnezeu şi adevărul Său. Iisus le-a spus ucenicilor Săi…

„Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.” (Evanghelia după Ioan 14:26)

„Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare.” (Evanghelia după Ioan 16:13)

Duhul Sfânt a fost dat ca să locuiască în inima acelora care cred în Iisus Hristos, pentru a le schimba viaţa conform caracterului lui Dumnezeu. Duhul Sfânt va cultiva în viaţa noastră dragoste, bucurie, răbdare, pace, bunătate, credincioşie, blândeţe şi stăpânire de sine într-un mod neobişnuit, cum n-am putea acţiona singuri (Epistola către Galateni 5:22-23). În loc să ne străduim să fim iubitori, răbdători şi buni, Dumnezeu ne cere să ne bizuim pe El că o să aducă aceste calităţi în viaţa noastră. De aceea li se spune creştinilor să umble în Duhul (Epistola către Galateni 5:25) şi să fie plini cu Duhul (Epistola către Efeseni 5:18). Tot Duhul Sfânt este Cel care le dă credincioşilor putere să împlinească acele lucrări de slujire care încurajează maturizarea spirituală a credincioşilor (Epistola către Romani 12; 1 Epistolă către Corinteni 12; Epistola către Efeseni 4).

Duhul Sfânt face un lucru important şi pentru necredincioşi. Îi convinge că spusele lui Dumnezeu despre păcatele lor sunt adevărate – că au nevoie de iertarea lui Dumnezeu; că Iisus este neprihănit şi că a murit în locul nostru, ca să ispăşească păcatele noastre; şi le vorbeşte despre judecata finală a lui Dumnezeu asupra lumii şi asupra acelora care nu-L cunosc (Evanghelia după Ioan 16:8-11). Duhul Sfânt ne atinge inima şi mintea, cerându-ne să ne pocăim şi să ne întoarcem spre Dumnezeu, pentru a primi iertarea de păcate şi pentru a începe o viaţă nouă. Acesta este Duhul Sfânt!

http://www.everystudent.ro/

EȘECURILE ȘI ÎNCERCĂRILE, PRODUC CREȘTINII DE VALOARE !! Francis Chan


Dacă citim Biblia cu atenție, putem observa un lucru paradoxal cu gândirea omenească și anume, cei mai mulți TITANI ai credinței au fost formați prin EȘECURI, DURERE ȘI ZDROBIRE. Să medităm doar la câteva cazuri biblice: Iov, Iosif, Ieremia, etc. Am avut harul să stau de vorbă cu mai mulți oameni mari ai timpurilor noastre, iar concluzia a fost că toți au un punct comun: ZDROBIREA EU-LUI (lepădarea de sine) cu toate că între ei sunt multe alte diferențe.

De ce totuși, primul lucru care ne vine în minte, atunci când cineva trece prin anumite eșecuri, încercări ori momente slabe în viață, sunt judecăți de tot felul. Ce-o fi păcătuit de i s-a întâmplat acel lucru?

Mintea omenească este “setată”  (de multe ori fără voia noastră) pe principiul prosperității, chiar dacă cei mai mulți îl condamnăm. Gândim cam în felul următor: Dacă ești un bun creștin, toate trebuie să-ți meargă bine, tot timpul!
Nimic mai greșit. Exemplul ce urmează, este foarte elocvent în această direcție.
Dumnezeu nu poate folosi pe nimeni dacă nu deține cea mai importantă virtute creștină:  SMERENIA, care nu se poate dobândi, nici în școală, nici chiar în Biserică, ci doar într-o relație apropiată cu Dumnezeu și o dependență de Dumnezeu totală.
Francis Chan, a avut o viață tristă și plină de durere, iar astăzi, cu toate că este încă tânăr, este folosit de Dumnezeu cu-n impact aproape ne mai întâlnit, la nivel Internațional. Doresc doar să menționez faptul că a rămas orfan de mamă chiar din timpul nașterii, iar la vârsta de 16 ani, nu mai avea pe nimeni dintre cei din familia apropiată lui. A învățat depedența de Dumnezeu într-un mod unic, ceea ce astăzi îl face unic în ceea ce privește extinderea Împărăției LUI Dumnezeu.

Dar vă las să citiți mai jos ceea ce are el de spus în această privință.

Mike Olari

FRANCIS CHAN

Francis Chan 1

Este atâta instabilitate, atâtea lucruri pe care nu le înțelegem sau pe care nu le știm. Maturizarea mea a fost bruscă…

După cum știți, mama mea a murit imediat ce mi-a dat mie naștere. Tatăl meu s-a recăsătorit, iar mama vitregă a murit într-un accident de mașină când aveam 9 ani. Tatăl meu s-a recăsătorit din nou și a murit de cancer când aveam 12 ani. Eram un adolescent cu ambii părinți morți, iar singurele mele rude rămăseseră unchiul și mătușa mea, George si Sandra.

Când eram în liceu, într-o zi se certau. Unchiul meu George a împușcat-o pe mătușa în acea ceartă, apoi și-a pus arma l-a cap și s-a sinucis. Deci, aveam 16 ani și viața mea era într-un impas: “Ce va mai urma?”

Când totul în jur pare că se destramă, începem încet, încet să ne îngrijorăm, să ne speriem. Creștinii încearcă să-i slujească lui Dumnezeu, dar brusc lucrurile devin potrivnice, devin mai instabile și…..

Citeste mai departe (VEZI si VIDEO) aici – http://family2fam.com/2015/03/20/esecurile-si-incercarile-produc-crestinii-de-valoare/

Căsătoria. De ce ne face fericiţi şi cum să rămânem aşa


Căsnicia este, pentru mulţi oameni, cea mai importantă relaţie a lor. Şi cine i-ar putea condamna? Căsnicia ne poate face mai fericiţi, mai sănătoşi şi chiar mai bogaţi. De ce se întâmplă aşa?

Asta au vrut să afle şi cei de la US News, aşa că au întrebat sociologii.

De ce ne face căsătoria fericiţi?

“Persoanele căsătorite o duc mai bine în aproape toate domeniile sănătăţii şi bunăstării”, a declarat Robin Simon, profesor de sociologie şi cercetător la Universitatea americană Wake Forest. “Chiar şi când se îmbolnăvesc, oamenii căsătoriţi au şanse mai mari la recuperare.”

Alţi cercetători sunt de părere că nu e vorba de căsătorie în sine, ci de parteneriat sau cuplu, indiferent de forma socială a acestuia. Societatea include din ce în ce mai mult şi cuplurile necăsătorite, astfel că „în ultimii 30 de ani, diferenţele în ceea ce priveşte sănătatea, între persoanele căsătorite şi cele care nu au fost niciodată căsătorite s-au restrâns aproape la zero”, este de părere Debra J. Umberson, profesor de sociologie şi cercetător la Universitatea Texas.

“Sunt convinsă că diferenţele dintre căsnicie şi coabitare nu sunt aşa de puternice precum îşi închipuie oamenii”, mărturiseşte şi Simon, deşi spune despre căsătorie că iese totuşi în avantaj. “Nu depinde atât de mult de căsătorie (în sine, n.r.), cât de a avea un partener intim”, susţine cercetătoarea care adaugă că “în toate studiile mele am văzut că mariajul este bun. Intimitatea este bună.”

Dacă intimitatea este reţeta fericirii în cuplu, atunci căsătoria ar trebui să sporească acest atu pentru că reprezintă angajamentul celor doi de a continua să îşi ofere unul altuia intimitate pe termen nedefinit. Însă sunt şi alte componente ale unei căsnicii care o detaşează de alte forme de convieţuire în cuplu:

– adoptarea unui rol social (soţ, soţie) le dă celor doi un simţământ mai puternic al identităţii. În plus, îi ajută să îşi împartă activităţile – cele casnice, de familie, comunitare, de petrecere a timpului liber. Se ştie totodată despre cupluri că, reuşind să realizeze mai multe lucruri în doi, îşi diminuează stresul. Şi, deşi poate deteriora relaţia, “cicăleala” pare a fi foarte eficientă în a-l face pe partener să aibă mai multă grijă de propria-i sănătate.

– căsătoriile sunt avantajate din punct de vedere legal. În mediul american, de unde provin sociologii, impozitele şi subvenţiile de sănătate avantajează în mod evident persoanele care fac parte dintr-un cuplu legal.

– sprijinul social pe care soţii şi-l oferă reciproc este un alt factor care determină creşterea nivelului de bunăstare. Intrând în căsnicie fiecare cu setul lui de prieteni, partenerii îşi îmbogăţesc reţeaua de cunoştinţe. Iar acest lucru e extrem de benefic. Viața socială este vitală şi este, adesea, o sursă subapreciată de fericire.

Secrete pentru a evita eșecul în căsătorie

Sociologii observă că, deşi rata divorţurilor a scăzut recent, căsătoriile şi alte relaţii de cuplu par să nu depășească totuși o rată se supravieţuire de 50-60%.

Andrew Cherlin, profesor de sociologie şi politici publice la Universitatea Johns Hopkins, spune că instituţia căsătoriei se îndreaptă în două direcţii: “pentru persoanele cu studii superioare, căsătoria încă o duce bine. În cazul persoanelor mai puţin educate, se înregistrează mai puţine căsătorii, mai multe despărţiri, mai mulţi copii din flori şi mai mult stres.”

Numeroase alte studii, scriu analiştii Washington Times, au arătat că cele mai multe cupluri care au apucat să aniverseze 20 de ani de căsnicie erau formate din parteneri cu studii superioare, care aveau o viaţă religioasă activă, nu au locuit împreună înainte să se căsătorească, erau la prima căsătorie şi nu aveau copii din altă relaţie.

În schimb, cuplurile care se destramă în primii cinci ani sunt adesea formate în adolescenţă, din parteneri ce provin din familii destrămate şi care nu au copii împreună.

Într-adevăr, vârsta la căsătorie este un factor predictor pentru succes. Oamenii se căsătoresc mai târziu decât în trecut: bărbaţii în jurul vârstei de 27½ ani, iar femeile după 25½. Acesta este un lucru bun, spun sociologii, la fel cum este şi faptul că, în ultimul timp, sexele s-au apropiat tot mai mult de o egalitate a drepturilor şi obligaţiilor. Un alt factor care poate constitui un indiciu al succesului căsătoriei viitoare este relaţia partenerilor de cuplu cu părinţii lor.

Ar fi ideal este ca aceste lucruri să fie cunoscute înainte de începerea unei vieţi în doi. Dar dacă două persoane fără prea mulţi “predictori ai succesului” sunt deja într-o relaţie de căsătorie? Şi dacă această căsătorie scârţâie deja?

Cercetătorii insistă asupra faptului că o căsnicie trebuie tratată cu realism. Şi că partenerii de cuplu ar trebui să conştientizeze şi să accepte faptul că cei mai fericiţi ani dintr-o căsnicie sunt cei de la începutul ei. De asemenea, că e benefic pentru cei doi să realizeze că “luna de miere” va avea un sfârşit, iar declinul se simte mai puternic în primii ani. Alţi cercetători, după cumSemnele timpului v-a relatat în trecut, au motive să contrazică această teorie.

Psihiatrul Arthur Nielsen concluzionează că “o căsnicie de succes nu este un lucru uşor de obţinut” şi din pricina contextului presant în care trăim. Un mariaj de succes necesită maturitate emoţională şi abilităţi sociale, pentru a face faţă discuţiilor (aparent inevitatbile) despre bani, sex şi copii, cele trei subiecte care incită cel mai des la certuri în familie.

Între toate acestea, cel mai important factor pare a fi păstrarea unor aşteptări calibrate după posibilităţile reale pentru a evita clacarea sub presiune. Aşa cum conchinde Debra Umberson, e vital ca cei doi să se sprijinească emoţional reciproc şi să fie dispuşi să “îl accepte pe celălalt aşa cum este.”

Cele mai mari probleme ar putea să apară chiar din lipsa acestor elemente. Privind la societatea americană, unii sociologi au spus că rata divorţurilor a fost influenţată direct de o creştere a ethosului individualist după 1970. Problemele apar deci, după cum spunea Bradford Wilcox, director al Proiectului National Marriage de la Universitatea Virginia, când oamenii se simt neputincioşi în faţa dificultăţilor maritale care se instalează după câţiva ani şi când nici nu doresc să le rezolve.

http://semneletimpului.ro/