Cu Duhul Sfânt dar împotriva Lui – I


super spiritual Duhul Sfant

Vreau să scriu câteva gânduri despre un subiect foarte delicat, cel care privește Duhul Sfânt, care ar trebui să locuiască în noi în fiecare. Nu voi scrie în calitate de specialist, pentru că nu sunt. Voi vorbi ca om simplu, din popor, care vede anumite lucruri și îi sunt descoperite, ca om care vede adesea extreme ale doctrinei despre Duhul Sfânt și care se confruntă cu aceste extreme. Des, mult prea des, văd, aud, simt, folosiri ale Duhului Sfânt ca scuză, diplomă, motive pentru păcat, dovezi când alții nu cred, modalități de împlinire a unor pofte păcătoase și aceste aspecte eu le numesc grozăvii. Avem nevoie de o doctrină sănătoasă asupra acestei chestiuni și mai ales avem nevoie de atenționări urgente, acolo unde păcătuim cel mai des. Ca cei de la protecția muncii care, te obligă  să pui plăcuțe de avertizare oriunde este pericol, deși știi clar că e pericol.

În primul rând Duhul Sfânt este o persoană. Este o persoană a trinității, nu este un steroid pe care îl luăm pentru a crește ”masa musculară spirituală”, nu este un facilitator al ghicirii, nu este o diplomă pe perete, nu este o scuză, nu este obiect, suflare. Duhul Sfânt este o persoană a trinității, este Dumnezeu și are statut de Dumnezeu, nu poate fi separat de trinitate. Să ne păzim de curentele care ne învață altceva.

Apoi, Duhul Sfânt locuiește în noi, sau ar trebui să locuiască. Scriptura ne spune că trupurile noastre sunt templele în care locuiește Duhul Sfânt. În consecință, orice păcat asupra trupului meu este o ofensă împotriva lui Dumnezeu, este un atac asupra templului. Când spun asta nu mă refer doar la curvie ci și la filme nesănătoase, videoclipuri, mâncare, băutură, senzații și simțiri. Atâta vreme cât trupul este templu, ar trebui să avem un respect deosebit pentru el și să ne purtăm ca în templu. Nici prin ochi nu avem voie să aducem necurăție și păcat, nici prin capacitățile senzoriale, nici gândurile nu avem voie să le lăsăm să mediteze la păcat, nici mâinile nu au voie să atingă ce este interzis, nici organele sexuale nu au dreptul la ce ar pângări trupul, nici urechile nu au voie să găsească plăcere în a trimite către minte informații păcătoase, nici gura nu trebuie să vorbească ceva păcătos și dezonorant și nici pântecele nu ar trebui să se bucure de îmbuibare. Orice aduce atingere templului, atingere păcătoasă, care l-ar întina, trebuie eliminat din viața noastră.

Un alt aspect important – Duhul Sfânt este duh de înțelepciune, cum spune Isaia 11:2. Mă doare tare când vorbesc cu oameni care pretind că au plinătatea Duhului și au și botezul cu Duhul Sfânt, dar care au fost amăgiți de păcat precum niște copii. Dragii mei, vă rog înțelegeți, un om plin de Duhul Sfânt nu este naiv în ce privește păcatul, nu cochetează cu păcatul, nu este orb în ce privește păcatul. Duhul Sfânt nu este în noi dar ne lasă să fim prostiți. Când auzim expresia Duh de Înțelepciune, nu ne duce gândul la cineva pe care îl poți fraieri prin ”descoperiri” să facă păcate. Nu spun că oamenii aceștia nu pot fi ispitiți sau că nu pot cădea din neveghere, dar în nici un caz nu pot fi prostiți ușor.

Duhul Sfânt și vorbirea în limbi. Nu intru în polemici că nu îmi plac. Am discutat cu zeci de oameni disperați că nu au primit vorbirea în limbi, depresați, în prag de gesturi sau fapte necugetate. Oameni cărora li s-a spus greșit că vorbirea în limbi e o dovadă a mântuirii. Dragii mei, cei care fac consiliere știu cât rău face o astfel de învățătură. Vorbirea în limbi nu este dovada mântuirii, dovada mântuirii este prezența Duhului Sfânt care nu implică obligatoriu vorbirea în limbi. Dovada prezenței Duhului Sfânt este prezența roadelor sale: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia, blândeţea, înfrânarea poftelor. Acestea dovedesc prezența Duhului Sfânt.

Să nu căutăm o credință ușoară. Mulți cred greșit că dacă vorbesc în limbi sunt absolviți de a rodi, nu se mai uită nimeni la existența roadelor. Oamenilor, le putem ”lua ochii” cu vorbirea în limbi, dar Dumnezeu nu va fi mai îngăduitor  cu păcatele noastre din cauza asta. Nu va trece cu vederea faptele firii pământești dacă acestea există. Nu am absolut nimic împotriva vorbirii în limbi, dar trag un semnal de alarmă serios asupra pericolului învățăturilor rele, care ruinează vieți și care aruncă oameni în disperare. Vorbirea în limbi nu este condiție obligatorie a celor care sunt locuiți de Duhul Sfânt, ci roadele duhului sunt o condiție obligatorie.

Umplerea cu Duhul Sfânt. Este iarăși o zonă foarte periculoasă datorită învățăturilor sau a credințelor eronate care circulă astăzi. Mulți vor ca Duhul Sfânt să îi umple și nu e rea dorința deloc, o am și eu și aduc această dorință adesea înaintea lui Dumnezeu. Problema dureroasă este că, oamenii se așteaptă ca Duhul Sfânt să îi umple peste mizeriile, păcatele, plăcerile și patimile lor ascunse. Mă îndoiesc serios de o astfel de umplere, cu toate stăruințele vreunui om. Mă doare că găsim mai avantajos să stăruim nopți întregi pentru umplere, dar că nu stăruim deloc în golirea de firea pământească, nu stăruim în înfrânarea poftelor, nu ne punem bariere și piedici. Ce să umple Duhul Sfânt? Un vas plin, să se strecoare în spațiul rămas neocupat de poftele mele? Nicidecum, fără o golire nu poate exista o umplere. Vrem o cale mai ușoară, vrem o minune a lui Dumnezeu care să ne facă să devenim sfinți dintr-o dată, vrem o versiune a credinței care să nu ne coste înfrânare, neplăcere, durere, renunțare. Vrem o credință roză, dar viața de credință e una a bătăliilor. Am vrea noi să mergem la o bătălie corp la corp în costum de IronMan dar nu e așa. Bătălia e bătălie și Dumnezeu se angajează să fie cu noi, să ne avertizeze, să ne dea înțelepciune, lumină, tactică de luptă dacă avem Duhul Său, dar nu ne va scuti de luptă, de mizeria luptei, nu ne va da costume în care să fim invincibili, nu te rog să îi iei din lume ci te rog să îi păzești, ne pune la dispoziție o armură pe care nu am vrea să o purtăm că implică efort, cercetare, dedicare, renunțare. Noi vrem alt costum, unul de super credincioși. Ei bine, din astea nu are Dumnezeu. El nu schimbă regula pentru mine sau pentru tine. Dumnezeu este credincios și drept.

http://www.filedinjurnal.ro/

Florin Ianovici – Lasati biserica sa fie biserica


Florin Ianovici

Am fost aseara la o Evanghelizare. A venit primarul, au venit multi oameni. Fratele care era acolo, pastorul, erau si fratii care cantau, si la un moment dat au zis: “Frate, stii, facem Evanghelizare, sa nu mai facem rugaciune.” Am zis: “In veci sa nu mai zici lucrul asta.” “Dar ce sa facem?” “Sa fim penticostali din primul minut, pana in ultimul minut.” Sa facem exact rugaciunea care o facem mereu.

Pentru ca, oameni buni, daca noi vrem sa fim relevanti si pentru asta trebuie sa ne adaptam si pentru asta trebuie sa ne schimbam obiceiurile bune si pentru asta trebuie sa ne rugam intr-un fel si pentru asta nu mai putem sa lasam biserica sa fie biserica, ce fel de pocainta vor avea oamenii care vor sa se pocaiasca?

Eu imi aduc, de exemplu, ma uit la Ramona: “N-am vorbit noi despre Remus?” Stiti cum s-a pocait Remus? La o seara de veghe. Eu am zis: “Fereasca Dumnezeu, Ramona, sa nu cumva sa-l duci la o seara de veghe. Ca nu se intelege om cu om. Eu, cateodata, ma ispitesc la o seara de rugaciune. Acolo, l-am vazut, statea in baraca, chiar langa usa din dreapta, cum a stat aproape o ora cu genunchii plecati si cu capul plecat. Si a plans si in seara aceea s-a predat lui Dumnezeu. Lasati biserica sa fie biserica! Si Dumnezeu sa lucreze!

Relevant inseamna sa fii un om care sa citesti, un om care sa te instruiesti, dar biserica n-are nevoie de adaptari, de ajustari. Biserica n-are nevoie de modernisme. Biserica este a lui Hristos. Este mireasa Lui. E trupul Sau si El e capul. Marire lui Dumnezeu. Eu nu trebuie sa fiu relevant, aducand in biserica noi mode, noi curente. Va spun, in mod deosebit, nu ne trrebuie curente noi sau cantece noi, ne trebuie UNGERE in ceea ce facem.

Canti un cantec mai tanar, canti un cantec mai vesel, mai optimist. Sau canti un imn crestin. Nu asta conteaza, ci conteaza ungerea, UNGEREA, ungerea lui Dumnezeu. Fratii zic: “Trebuie sa fim relevanti, trebuie sa ne schimbam.” Dar, nu vreau sa schimb nimic. Sa ramana Dumnezeu pe temeliile Lui. Sa ramana Dumnezeu pe calea Lui. Laudat sa fie Domnul!

Sa lasam harul lui Dumnezeu sa rupa orice paganatate, pentru ca asta este o paganatate. Fratii mei, va sperie faptul ca Duhul Sfant conduce biserica aceasta? Nu vreti ca Duhul Sfant s-o conduca? Dvs. iubiti lucrarea Duhului Sfant? Fratilor, va spun un lucru: cand Dumnezeu descopera, sunt lucruri la care mintea omului n-ajunge. Sunt lucruri care numai Dumnezeu le tine in taina Lui. Nu va fie teama, lasati Duhul lui Dumnezeu sa lucreze. Lasati Duhul lui Dumnezeu sa lucreze. Lasati Duhul lui Dumnezeu sa lucreze! Lasati ca darurile Lui sa lucreze.

Am avut anul acesta experienta unei intalniri cu Domnul, supranantural. M-am intalnit cu un om a lui Dumnezeu care mi-a spus niste lucruri, nu le stia nimeni. A zis: “La trei ani de zile, Satana a vrut sa-ti ia viata.” N-a stiut nimeni. Mama stie, ca atunci cand am fost mic a sarit un cocos si era sa-mi smulga ochiul si daca nu sarea cineva, eu astazi nu mai traiam. Si am trecut prin aceste furtuni si mi-a spus, pas cu pas, cum Dumnezeu m-a ocrotit si m-a protejat. Stiti ce s-a intamplat cand mi-a spus trecutul? Atunci cand mi-a vorbit despre viitor am primit pentru ca numai Dumnezeu stia taina inimii mele. Si Dumnezeu mi-a spus lucruri pe care numai El poate sa mi le spuna. Nu vreti ca Dumnezeu sa lucreze prin Duhul Lui? Nu va fie teama.

Stateam de vorba cu fratii baptisti, care stiti ce ziceau? “Frate, e adevarat ca noi vedem ca biserica penticostala are viata, e clar ca rugaciunea voastra e insufletita. Si dintre noi sunt oameni care imbratiseaza ideea aceasta a darurilor, dar ni-e frica, frate. Vin unii si altii si incep..” Oameni buni, daca vor veni 10, poate ca unul nu e de la Dumnezeu, dar Dumnezeu isi apara lucrarea. Dumnezeu este cel care ne ocroteste, ne protejeaza. Ca nu-i a mea biserica si nici a ta. Suntem parte in ea, dar e condusa de Domnul Dumnezeu.

De aceea, va spun astazi sa lasam paganatatea mintii noastre. Traiasca Domnul! Sa lasam libertatea Duhului lui Dumnezeu. Sigur, cu oameni intelepti. Sunt oameni aici, prezbiteri, stim Biblia. Sunt aici diaconi, sunt oameni care cunosc din pruncie Sfintele Scripturi. Nu va temeti, Dumnezeu va conduce. Dar asta-i paganatate. Vrem o rugaciune inspirata de Dumnezeu. Vrem o rugaciune cu ungere. Vrem semnele si minunile lui Dumnezeu si pentru asta nu vreau adaptare, nu vreau relativizare, nu vreau sa inlocuiesc lucrurile lui Dumnezeu cu lucrurile omului. Ci vreau ca Dumnezeu din cer sa lucreze cum vrea El. A Ta-i biserica, Doamne. A Ta-i biserica.

Vezi mesajul aici – Florin Ianovici – Adevaratul har

https://rodiagnusdei.wordpress.com

Aşteptări de la partenerul de căsătorie V


Aşteptări de la partenerul de căsătorie V

Spuneam acum câteva zile că nu este normal să nu avem aşteptări de la partenerul de căsătorie. Fără să avem aşteptări nu ne-am putea căsători. Şi totuşi cele mai multe din aşteptările pe care le avem sunt irealiste şi dăunătoare. Cum putem face să avem aşteptări realiste, echilibrate şi benefice cuplului? Ce am putea face ca aşteptările pe care le avem să devină un factor de echilibru al căsătoriei nu unul de dezechilibru?

Scriptura ne îndeamnă să avem ci „să avem simţiri cumpătate despre noi” să fim oameni echilibraţi şi să fim realişti. Este adevărat că tot parcursul vieţii noastre a fost unul generator de aşteptări, unele pozitive altele nu tocmai. În adolescenţă ne doream pe cineva care să ne înţeleagă mai mult decât o fac părinţii, mai apoi ne doream pe cineva care să ne scape de singurătate sau pe cineva care să ne sporească imaginea de sine. O altă dorinţă era pentru cineva care să ofere apreciere, romantism, sex etc. Tot parcursul vieţii de la copilărie până la viaţa de adult contribuie la construirea acelei imagini a viitorului partener şi la adunarea unei tone de aşteptări. Asta nu prea avem cum să evităm pentru că de aceste aspecte devenim conştienţi destul de târziu. Ce ne facem cu acest „material” pe care îl avem în mintea noastră? Îl putem lăsa acolo? Îl putem ignora? Îl cerem de la partener?

Cred că e destul de dificilă abordarea aşteptărilor faţă de partener şi cred că nu se poate rezolva problema peste noapte dar iată câteva sugestii de care ar trebui să ţinem cont.

Şi celălalt are aşteptări. Aşa cum tu ai construit un tipar în care celălalt trebuie să intre aşa a făcut şi el. Aşa cum tu ai visat la soţul sau soţia ideală aşa a procedat şi partenerul tău. Nu uita că aşteptările a doi oameni se întâlnesc în căsătorie şi fie se for transforma în tone de stres, nervi, dureri de cap, nemulţumire, supărare (ca la Naaman) fie vor fi demontate cu maturitate şi iubire.

Aşteptările arată egoismul din noi. Iubirea adevărată oferă nu cere. Toate aşteptările pe care le avem sunt pentru că ne dorim să primim. Vreau să fie frumos ca să îmi placă mie, vreau să mă iubească, vreau să aibă o anumită poziţie socială tot pentru a beneficia eu de ea etc. Toate aşteptările sunt ale mele, pentru binele meu. Iubirea după modelul lui Dumnezeu se manifestă atunci când celălalt nu merită deci nu împlineşte niciuna din aşteptări.

Maturizarea este esenţială. Există foarte mulţi bărbaţi şi femei infantili la o vârstă înaintată. Oameni căsătoriţi care speră ca celălalt să facă pentru ei, oameni căsătoriţi care doresc ca să îi schimbe pe ceilalţi pentru a le împlini lor aşteptările, oameni care „se dau cu fundul de pământ” când soţul sau soţia nu la împlinesc aşteptările.  Oameni care pleacă dintr-o relaţie la primul val mai mare şi fug la mama acasă. Căsătoria este o călătorie pe mare cu o corabie, uneori vine furtuna şi trebuie să fii pe fază, să lupţi iar alteori e cer senin şi te poţi bucura de o navigare liniştită. Nu ai cum să sari din corabie la primul vânt puternic şi că pleci la mama. Un om matur înfruntă vicisitudinile vieţii alături de partenerul său.

Schimbarea e necesară. Ştiu, dorinţa noastră este să îl schimbăm pe celălalt ca noi să nu trebuiască să enunţăm la visele noastre, ca pe noi să nu ne doară. Dar fără să ne schimbăm nu ne maturizăm, rămânem copii sau adolescenţi toată viaţa. Trebuie să progresăm, să învăţăm să ne schimbăm. Este spre binele nostru, spre binele partenerului nostru, spre binele relaţiei noastre şi spre binele dezvoltării noastre psihice şi spirituale.

Căsătoria înseamnă sacrificiu. Da, însemnă sacrificiu şi primul sacrificiu care trebuie adus sunt unele din visele noastre. Cele care aveau de a face cu copilării, cele care erau cel mai tare încărcate de egoism trebuiesc aduse ca jertfă pentru fundamentarea unei căsătorii trainice. Renunţarea la egoisme este una din condiţiile esenţiale rezistenţei căsătoriei. Trebuie să renunţăm la a transforma pe soţ în asemănarea cu tata, pe soţie în asemănarea cu mama, trebuie să renunţăm la pretenţiile egoiste şi la cele ce ţin de exterior de renume, de poziţie etc. Trebuie să renunţăm la mofturi copilăreşti şi să ne aşteptăm să ne ciocnim de dorinţele partenerului.

Aşteaptă-te să fii dezamăgit. Oameni suntem şi egoismul din noi ne face să ne rănim unul pe celălalt. CU toată iubirea pe care o porţi celuilalt ocazional îl vei răni. Oridecâte ori nu vei împlini una din aşteptările sale îl vei răni şi el va face la fel. Practic ne ajustăm unul pe celălalt, ne formăm şi ne transformăm în scopul de a ne potrivi şi mai bine. Aşteaptă-te să fii dezamăgit.

Ia de model iubirea divină. Dumnezeu ne dă ca model modul cel mai bun în care putem să iubim. Iubirea Domnului Isus Hristos e modelul de iubire supremă. A iubit până acolo că a dat tot, chiar şi viaţa Sa. Renunţare totală pentru cei care nu meritau să fie iubiţi şi ne cheamă ca şi niu să iubim la fel.

Fii echilibrat. Lumea în care trăim încurajează excesele, ne prezintă realităţi distorsionate, iubiri coapte la microunde na provoacă să avem aşteptări mari, ne provoacă la excese, ne păcăleşte că iubirea înseamnă o partidă de sex făcută undeva în maşină sau prin metrou. Echilibrul nu poate fi văzut în această lume dominată de mass-media. Echilibrul este dat de pacea interioară care este dobândită de o relaţie bună cu Dumnezeu.

Iubeşte. Iubeşte pe celălalt, iubeşte dincolo de sentimente. Sentimentele se vor topi după doi trei ani de căsătorie dar tu va trebui să iubeşti şi după aceea. Iubirea adevărată e cea care rezistă şi când sentimentele se topesc. Frumuseţea iubirii abia după aceea se vede. Iubirea e îndreptată spre celălalt nu spre sine.

Luptă pentru căsătoria ta. Nimic valoros nu se obţine uşor, pentru chinezării nu e nevoie de efort prea mare dar dacă vrei o iubire autentică, o iubire de mare valoare şi cu potenţial uriaş luptă şi munceşte pentru iubirea ta. E uşor, infinit mai uşor să renunţi şi să treci prin zeci de iubiri ieftine, de mâna a doua, în viaţă decât să lupţi pentru iubirea ta să veghezi asupra ei, să o păzeşti dar beneficiile sunt necomparabile. Iubirile ieftine te vor rupe în bucăţi pe când lupta pentru iubirea autentică de va oţeli, te va întări, te va transforma într-un om puternic.

În consecinţă: Verifică ce aşteptări ai de la partenerul tău. Care dinele sunt realiste şi care irealiste? Ce trebuie să rămână şi ce nu? Care din aşteptări vă întăresc şi care vă dezbină relaţia? Verifică dacă eşti gata să sacrifici aşteptările în beneficiul relaţiei? Dumnezeu ne vrea transformaţi după modelul Său, tu cum eşti?

Căsătoria este foarte grea dar este foarte provocatoare, frumoasă şi se merită să lupţi pentru ea. Sper ca şi tu să bănuieşti. Doamne ajută-ne în acest demers.

http://www.filedinjurnal.ro/

Gelozia și invidia – Nicolae.Geantă


p

Sunt surori. Au aceeaşi genă ereditară: urăsc! (Ura e cel mai periculos combustibil pentru inimă). Sunt periculoase. Riscante. Ucigătoare. Şi totuşi, chiar considerate păcate de toţi, sunt practicate ascuns. Nu le vezi, dar le simţi. Sunt ca şmirgelul fin: cum au trecut pe lângă tine cum ţi-au smuls pielea! Dă imediat sângele…

Oamenii vorbesc despre ele dar… în dreptul altora! Le dezaprobă dar… le săvârşesc! Le condamnă, dar le ţin în liberate!

Nicolaie Geanta ciresarii pustanV-aţi întrebat vreodată care este diferenţa dintre gelozie şi invidie? A.W. Tozer spunea că “gelozia este durerea pe care o simţi când crezi că cineva are ceva care îţi aparţine ţie”.  Omul gelos este gelos dacă îi luăm ceea ce îi aparţine. “Invidia însă e durerea pe care o simţi când cineva are ceva care îi aparţine lui!”. Adică invidiosul e invidios pe mine, sau pe dumneata, când noi avem ceva ce lui nu i-a aparţinut niciodată!

Când cineva predică mai bine ca noi e invidie, nu gelozie. Când cineva e mai apreciat decât noi în biserică e invidie, nu gelozie. Când cântă mai frumos alţii, când au autoritate mai mare, cuvinte mai cu tâlc, când sunt binecuvântaţi e invidie, nu gelozie! Când un frate a câștigat un premiu sau a primit o mașină, extaziem? Pentru că, vorba fratelui Pustan : ” Azi ne e mai ușor să plângem cu cei ce plâng, decât să ne bucurăm cu cei ce se bucură”. Invidia.

Invidia. E un butoi cu pulbere. Gelozia. Un teren minat. Nici un soldat care s-a apropiat prea mult de ele n-a scăpat nemutilat. Nici măcar geniştii…

Fariseii şi cărturarii au căutat să-L omoare pe Hristos din invidie, nu din gelozie.  El avea Duhul lui Dumnezeu, ei nu-L avusese niciodată! El vindecase, ei nu. El hrănea, ei nu. El oferea lumină, ei n-o aveau. El iubea, ei nu!

Invidie şi gelozie în biserici? Nici n-ar trebui să pomenim asemeni concepte. Hristos nu le-a practicat! El avea de Tată pe Iehova, fariseii pe… diavolul! Cine invidiază nu e de la Dumnezeu…

Citeste blogul lui Nicolae.Geantă aici – http://nicolaegeanta.blogspot.com/

Aşteptări de la partenerul de căsătorie IV


Aşteptări de la partenerul de căsătorie IV

Este mult de muncă pentru a ne descoperi aşteptările ascunse cu privire la partenerul de căsătorie. Unele le vedem şi este greu să renunţăm la ele dar există şi unele pe care nu le vedem sau dacă le vedem nu le recunoaştem ca fiind aşteptări. Astăzi vreau să meditez asupra aşteptărilor „de om mare”. Am vorbit despre cele „copilăreşti” despre cele „adolescentine” şi „tinereşti” acum vreau să merg puţin mai departe spre cele „de om mare”. Desigur că nu am putea să delimităm exact care şi de unde provin dar la un moment dat însă putem să le identificăm şi să le „scanăm” pentru a vedea cât de corecte sunt.

După ce trecem de perioada de mari bătălii hormonale aşteptările de la partenerul de viaţă sau de la posibilul partener în cazul în care nu ne-am căsătorit încă se modifică. Intră în joc parametri noi cum ar fi banii, posesiunile, renumele, stilul, clasa socială, funcţia etc. Toate aceste noi aspecte vin să completeze tabloul aşteptărilor de la partener şi cu cât omul înaintează în vârstă cu atât imaginea celui dorit de bărbat sau celei dorite ca femeie se clarifică tot mai tare dar şi probabilitatea ca acea persoană să facă concesii este mai mică şi rezultă şanse de căsătorire mai mici.

Greu am putea ignora poziţia socială a partenerului de căsătorie sau renumele sau partea financiară deşi în adolescenţă şi tinereţe nu erau deloc probleme cu acceptarea de abateri de la ele. Acum dorim ca aceste aspecte să fie profitabile. De obicei ne dorim pe cineva „mai bogat decât noi”, mai influent, mai bine văzut. Bineînţeles că părinţii ne influenţează aceşti parametri şi ar dori ca „să ne fie mai bine” să ne depăşim condiţia dacă se poate prin „înşfăcarea” unui partener care să “rupă gura satului” şi să ne ducă „cu turbo” într-o clasă socială superioară. În realitate trebuie să ne caracterizeze echilibrul şi orice exces este dăunător. Balanţa căsniciei este foarte precisă şi orice diferenţă culturală, religioasă, socială, intelectuală, financiară va fi uşor vizibilă şi va avea efect pe termen lung. Unii cred că în căsnicie poţi ţopăi mereu în sus şi în jos ca pe hintă dar asta ţine de acrobaţii. Căsnicia trebuie să aibă echilibru că de nu balanţa va sta înclinată sever într-o parte iar cei „cu greutate” vor stat tot jos iar cei „uşori” tot deasupra şi asta nu poate să dureze mult.

Maturizarea e o componentă esenţială a căsătoriei. Cu cât doza de infantilism e mai mare la unul din parteneri cu atât căsnicia va avea mai multe atacuri şi îi va slăbi rezistenţa. Dacă ar fi să privim în Biblie vom vedea uşor că Dumnezeu insistă ca să nu existe „combinaţii” dezechilibrate în căsătorie. Şi din cauză religioasă şi din cauză culturală. Dumnezeu recomandă celor din poporul Israel să nu meargă în alte popoare să se „încuscrească” cu acestea. O simplă privire la Samson ne arată cât de „costisitor” e un asemenea dezechilibru.

Mai mult, acum în perioada tinereţii târzii şi a începutului de viaţă de adult apar primele resemnări şi gânduri de renunţare la căsătorire. Acestea apar de regulă din cauza dificultăţii de a găsi  partenerul potrivit cu imaginaţia acelei persoane dar nu numai. Există persoane care renunţă la a căuta un partener pentru că au trecut prin anumite traume sau au temeri majore din alte motive. E adevărat că aşteptările cu cât sunt mai multe cu atât ne îndepărtează de căsătorie sau dacă ne-am căsătorit şi avem multe ne vor face viaţa de căsnicie tare… zbuciumată. A renunţa la ideea căsătoririi nu e bine în afara cazurilor în care persoana are încredinţarea de la Dumnezeu că e bine să nu se căsătorească. A renunţa la căsătorie pentru a nu da rateuri în viaţă nu e o soluţie. Nu aş putea spune dacă suntem mai feriţi de necazuri singuri sau căsătoriţi. Cred totuşi că avem cam aceeaşi „doză” de încercări deci ne-căsătorirea nu ne scuteşte de ceva anume dar ne va lăsa să ne păstrăm „hachiţele” noastre şi nu ne va forţa la schimbare. Schimbarea e dureroasă şi mulţi oameni nu sunt dispuşi să plătească un asemenea preţ.

Aşteptările de la partenerul de viaţă pentru oamenii căsătoriţi suferă un alt parcurs. În funcţie de cine va fi „cocoşul” în casă unul din parteneri va renunţa la visele sale. Din cauza dezechilibrelor unul din soţi va fi „stăpânul” iar celălalt secund iar asta nu este deloc sănătos pentru relaţie şi nici biblic. O asemenea stare de lucruri va face ca secundul să fie forţat să renunţe la visele sale  şi să devină frustrat, închis, necomunicativ, să fie mereu în umbră. El nu va lua decizii cu privire la familie ci va executa ordine. Situaţia asta rezistă o vreme dar de ceva timp datorită mass-mediei punctul de toleranţă e tot mai sus şi oamenii divorţează repede.

Aşteptările irealiste de la partenerul de căsătorie fac viaţa de căsătorie să nu mai fie „de dorit”. Tot mai mulţi oameni consideră „neprofitabilă” investiţie în căsătorie. Preferă să renunţe la visele lor sau să se mulţumească cu surogate. Industria jucăriilor sexuale a explodat. Foarte multe păpuşi gonflabile se vând şi la fel se vând foarte bine vibratoarele. Reţelele de socializare au devenit agenţii matrimoniale unde oamenii îşi aranjează întâlniri “fără obligaţii”. Mass-media oferă doza necesară de adrenalină prin producţii cu tot mai mult sex, romantism şi tot mai multe instigări la senzorial.

La polul opus nu se cere decât decenţă, aşteptări realiste, credincioşie şi curăţie. Dar oare cum să le mai avem? Când trăim în mijlocul unei societăţi bolnave ? Cum să mai avem curăţie când ochii noştri deja au văzut pornografie? Cum să mai fim echilibraţi când deja în mintea noastră de la naştere avem informaţii eronate? Cum să mai gândim curat când toată interacţiunea noastră socială are de a face cu necurăţie?

Cred că  e nevoie de o inimă nouă, transformată, schimbată. Cred că nu putem ajunge la acel echilibru cu tot acel bagaj uriaş de informaţie adunată, neînţeleasă şi neprocesată, cu toate acele imagini negative despre căsătorie şi relaţii, e nevoie de o inimă schimbată şi de o dorinţă vie pentru dezvoltare personală şi autocunoaştere, de acceptarea limitelor şi de nevoia de Dumnezeu.

http://www.filedinjurnal.ro/